Přejít na obsah

22 vychytávek pro Instagram Stories

Podle instagramových statistik sleduje Stories denně více než 500 milionů lidí. Pravděpodobně mezi ně patříte i vy. Jak neutopit svá storíčka v záplavě ostatních? Musíte se odlišit. 

22 vychytávek pro Instagram Stories
22 vychytávek pro Instagram Stories

Podle instagramových statistik sleduje Stories denně více než 500 milionů lidí. Pravděpodobně mezi ně patříte i vy. Obsahu je všude plno, a proto naši pozornost jen tak něco nechytí. Jak neutopit svá storíčka v záplavě ostatních? Musíte se odlišit. 

A hlavně mít nápad. Ale ten vám do hlavy nedostaneme. Zato jsme pro vás připravili několik rad, díky kterým bude tvoření Instagram Stories snadnější a které popostrčí vaši originalitu. Tak jdeme na to.

Nahrávám, nahráváš, nahráváme

1. Když jedna nestačí, vytvořte koláž

Nevíte, kterou z fotek zveřejnit? Ušetřete si rozhodování a použijte všechny. Šablony pro koláže najdete ve variantách nahrávání těsně za Boomerangem ve funkci Rozložení. Potažením prstu můžete s fotkou pohybovat, aby se špatně neořízla a zobrazovala to nejdůležitější.

2. Rozhýbejte fotky

Ukázat světu více fotek najednou můžete kromě koláží i pomocí funkce Photobooth. Po odpočtu postupně namiřte na místa, která chcete vyfotit. Instagram z pořízených fotek vytvoří krátkou animaci. Tu ještě můžete vylepšit použitím různých filtrů – třeba s efektem filmu nebo starých dobrých VHS kazet.

3. Natáčejte bez držení

Je to pohodlnější. Položku Handsfree najdete v možnostech nahrávání úplně na konci. Stačí stisknout a natáčíte. Funkce se hodí ve dvou situacích. První – nechce se vám držet tlačítko. V druhém případě potřebujete volné ruce, protože se chystáte ukázat produkt nebo udělat záznam nějakého postupu.

4. Upozorněte na důležité – zoomem

Když při nahrávání videa pojedete prstem nahoru, video se zazoomuje. Pokud si chcete hrát, jezděte prstem sem tam – video se bude přibližovat a oddalovat. Myslete ovšem na to, že zoom výrazně sníží kvalitu.

5. Přizpůsobte si Boomerang

Po nahrání Boomerangu máte nově na výběr ze 4 různých stylů přehrání. Kromě klasiky můžete přidat efekt Slowmo, opilé Echo nebo zrychlené Duo.

6. Udělejte pozadí z GIFu

Věděli jste, že máte platformu GIPHY přímo ve Stories? Najdete ji pod záložkou Vytvořit (vedle klasického nahrávání). Do vyhledávání zadáte klíčové slovo a vybíráte. Nevýhodou je, že Instagram automaticky vyhodí ten samý GIF třikrát pod sebou. Zároveň přijdete o možnosti kreslení.

7. Srovnejte to

…a skoncujte s křivými fotkami. Trefit správný úhel při pořizování fotky nebo videa pomůže položka Narovnat, kterou najdete v možnostech nahrávání. Zobrazí klasickou mřížku, která s kompozicí pomáhá i profesionálním fotografům.

Instagram by chtěl pomáhat ještě víc, ale někdy mu to úplně nevyjde. Když si totiž myslí, že fotíte rovně, objeví se žlutý rámeček. Občas je ale zmatený a napovídá špatně. Pokud chcete mít dokonale rovnou fotku, je lepší se spolehnout jen na mřížku a vaše oko.

8. Popřejte stylově

Slaví někdo narozeniny? V Instagram Stories jim můžete jednoduše vytvořit personalizované přání. Stačí jít do záložky Vytvořit a zvolit možnost Karty. Do okénka pro označení napíšete jméno a Instagram automaticky vyfiltruje všechny fotky, na kterých jste člověka označili.

Kouzlete s nástroji pro editaci

Nezdá se vám to jako vychytávka? Budete se divit. I se základními nástroji se můžete kreativně vyřádit.

9. Vytvořte jednolité pozadí

Chcete pro své storíčko jednobarevné pozadí? Ušetřete se nekonečného ježdění prstem po obrazovce. Stories není omalovánka, máme pro vás jednodušší způsob. Když v režimu kreslení podržíte prst na fotce, celá se překryje barvou. Průsvitná (fix) nebo sytá (tužka)? Můžete si vybrat.

10. Gumujte

I s gumou může být sranda. Překryjte fotku barvou, vymažte jen malou část a nechte fanoušky hádat, o co jde. Dá se využít i pro spoustu dalších nápadů. Inspirujte se.

11. Kreslete, tvořte

Tužka, fix nebo neonka. Ať si vyberete kterýkoli z nástrojů, můžete s ním pracovat jako ve známém malování. Podtrhněte důležité. Přikreslete, co na obrázku chybí. Fantazii se meze nekladou.

12. Objevte říši filtrů

Filtry ve Stories už dávno nejsou o černobílém Tokyu nebo narůžovělém Rio de Janeiru. Díky rozšířené realitě si můžete na fotku, video nebo i Boomerang a další formy nahrávání, které Instagram umožňuje, přikouzlit v podstatě cokoliv vás napadne. Filtry můžete využít i pro svůj byznys. Vyberte si pár oblíbených, které ladí s vaší značkou, a vizuálně sjednoťte komunikaci. V moři storíček budete hned rozpoznatelnější.

Filtry můžete také vytvářet. Nejde to ale přímo na Instagramu – potřebujete k tomu aplikaci Spark AR Studio. Je to náročnější proces, ale stojí to za to. 

Rozveselte text barvami

13. Neomezujte se předvolenou paletou

Nemusíte zůstávat u několika předvolených odstínů. Nekonečno barevných možností se před vámi otevře, když podržíte prst na některé z barev. Využít můžete i nástroj kapátko, díky kterému sladíte použité barvy s fotkou.

14. Střídejte to

Nešetřete barvami. Napište do Stories, co máte na srdci. Pak označte jednotlivá slova a každému vyberte jinou barvu.

15. Překvapte duhou nebo gradientem

S textem můžete jít ještě dál. Označte celý nápis a otevřete si podržením barevnou paletu. Jeden prst posouvejte horizontálně po paletce a druhým postupně odznačujte text. Voilà, máte duhu. Podobným způsobem vytvoříte efekt gradientu – stačí horizontální pohyb vyměnit za vertikální.

16. Vystínujte text podle libosti

Stačí ho napsat dvakrát a jednotlivé vrstvy přes sebe překrýt. Asi vám nemusíme připomínat, že s barvami není nutné držet se při zemi.

17. Pracujte s paletou firemních barev

Držte se firemní identity. Mějte obrázek s paletou vlastních barev uloženou v mobilu. Jakmile budete chtít některý z odstínů použít, zkopírujte obrázek z galerie a vložte ho do storýčka. Označte prvek, u kterého chcete barvu změnit, a kapátkem vyberte zvolenou barvu. Paletu ze Stories smažte a máte hotovo.

Funkce a techniky, které stojí za vyzkoušení

18. Nálepkujte

Buďme upřímní, nálepky přímo od Instagramu už jsou trochu nuda. Větší parádu uděláte, když si nahrajete vlastní. Máte ikonky nebo obrázky, které používáte často? Uložte je do telefonu a do Stories je vždycky zkopírujte. 

Ruší hashtagy estetiku fotky? Zmenšete je na minimum a hoďte přes ně nálepku. Storíčko zůstane dohledatelné a bude vypadat skvěle.

19. Dostaňte odpovědi na jedno místo

Funkce Otázky představuje skvělý způsob, jak od publika získat názor. Na problém narazíte, když chcete zajímavé odpovědi sdílet. Instagram vám totiž umožní dát pouze jednu odpověď do jednoho příběhu. Naštěstí to jde obejít. Z první odpovědi vytvořte příběh, udělejte screenshot a ze storíčka odejděte. Nahrajte ho jako pozadí pro druhou odpověď. Opakujte, dokud na obrazovce nemáte vše, co chcete. 

20. Startujeme za 3, 2, 1…

Funkce Odpočet vám skvěle poslouží, pokud se chystáte představit nový produkt. Nastavte odpočítávání do spuštění prodeje. Dáte tak sledujícím možnost nastavit si na daný moment upozornění. Stačí, když kliknou na šipku v rohu nálepky.

21. Zapojte sledující

Kvíz a anketa udělají vaše Stories interaktivnější. Vyberte jednu správnou odpověď a nechte sledující hádat pomocí kvízu. Můžete ho využít třeba k tomu, abyste o svých produktech informovali originálnější cestou. Anketa je zase skvělý prostor, jak jednoduše zjistit názor vašich sledujících. Zapojte je. Uvidíte, že je to bude bavit.

22. Získejte informace ve společném chatu

Chcete od fanoušků něco zjistit? Není nic jednoduššího než se jich zeptat. S funkcí Chat vytvoříte konverzaci přímo v Directu. Kliknutím na nálepku chatu požádá uživatel o připojení. S kým chat zahájíte a jak dlouho bude trvat, je jen na vás.

Návod máte, teď je čas všechno vyzkoušet. Tento článek se snažíme postupně aktualizovat, takže hned jak přijde Instagram s nějakými novinkami, nachystáme vám další dávku tipů. :)