Prožijte letos Vánoce jinak

icon_pf2020_boss Created with Sketch.

V roce 1843 vydal Charles Dickens povídku Vánoční koleda. I díky ní se Vánoce v západní kultuře proměnily na svátky rodiny, dobré vůle a soucitu. Postupem času se z nich ale stalo spíše hektické období. Čím dál víc lidí nerado vymýšlí dárky, na tradice nezbývá čas a papírová přání nahradil svátečně laděný e‑mail. Máme pro vás pár tipů, jak prožít Vánoce jinak – offline a spolu.

1. Udělejte
radost přírodě

Stromky jsou symbolem Vánoc už od 16. století. Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik jich každý rok skončí v popelnici? Pokud stejně jako my milujete vůni jehličí, bez živého se neobejdete. Úžasným řešením je stromek v květináči. Příroda vám poděkuje a po Vánocích udělá spoustu parády třeba na zahradě. 

Vysloužilý jehličnan poslouží jako zdroj mulče. Z jednoho stromu ho může být až 5 kilo. Pomůže uchovat vodu v půdě, potlačuje množení plevele a podporuje růst rostlin. Pamatujte na to, až se budete se svým stromkem loučit. Stačí ho odložit vedle nádoby na směsný odpad a o zbytek se postará svozová služba.

2. Udělejte radost někomu, s kým jste dlouho nemluvili

Po malém pátrání v PROFICIO týmu jsme zjistili, že většina z nás neposílá vánoční pohlednice, ale volí snadnější a rychlejší online variantu. Takové papírové přání však může přinést mnoho radosti. Pojďte letos udělat něco navíc a napište pár řádků bez použití klávesnice. Připojte se k nám a pošlete vánoční pohlednici někomu, koho jste třeba dlouho neviděli.

3. Udělejte radost svým blízkým

Nejkrásnější věc na Vánocích je společně strávený čas. My se to snažíme plnit celoročně. Se čluny jsme vypluli na přehradu, prověřili týmového ducha u vaření, zažili adrenalin v lanovém centru a tím by náš výčet zdaleka nekončil. Nedělali jsme radost jen sobě. Podpořili jsme projekt Dobroběžka, pomáháme Domu pro Julii a byli jsme také za zvířátky v Útulku Tibet.

Zjistili jsme totiž, že když člověk rozdává radost, vrátí se mu několikanásobně. Darujte proto svým blízkým trochu vlastního času. Co zajít na vánoční trhy, vypravit se do přírody nebo vyzkoušet něco, co jste ještě nedělali? 

4. Udělejte radost zapomenutým tradicím

Vánoční tradice jsou úžasným zpestřením. Vyzkoušejte lití olova, krájení jablíček a další. Anebo si nějakou tradici vytvořte s vašimi blízkými sami. U nás v PROFICIU se například svátky nesou v duchu pestrobarevných vánočních svetrů. A aby nám šel boss Petr vždy příkladem, každý rok od nás dostane část oblečení ve vánočním duchu, která navíc svítí.

5. Udělejte radost sobě

Nezapomínejte ani na sebe. Připravili jsme pro vás speciální dárek. Nebude ale tak úplně od nás, darujete si ho totiž sami. V přiloženém PDF najdete krátký návod na vánoční přání. Vytiskněte ho, najděte chvilku klidu, uvařte si voňavý čaj. Poté do připravených kolonek napište vše, co se vám letos povedlo, na co se těšíte a co byste si přáli zvládnout příští rok. Až budete odstrojovat stromeček, přidejte vaše přání ke stojanu na stromek a ukliďte ho. Za rok, až přijde vánoční čas, na vás bude čekat dopis plný zajímavých myšlenek.

Budeme rádi, když se přidáte k naší výzvě a rozhodnete se prožít Vánoce jinak. Přejeme vám, abyste si je užili plnými doušky stejně jako my – spolu a offline.