„Bez programatiky se v příštích 20 letech neobejdete,” zaznělo na úvod 2. ročníku konference o programatické reklamě. My jsme si z ní přivezli spoustu informací a novinek z mediálního prostředí. Které přednášky nás ale zaujaly nejvíce?
Mediaplán je oldschool
Zuzana Bergrová nám vysvětlila, jak programatik změnil přístup k plánování. Od klasického mediaplánu se posouváme k plánování na základě real time dat. Už nestačí jen vytvořit mediaplán a doufat, že kampaně budou mít dobré výsledky. Nestačí ani RTB. Aby byly kampaně efektivní, potřebujeme „real time a multiscreen & cross všechno“. A jak se mění strategie?
Namísto získání co největší slevy jsou nyní klíčová data, inventory, real time práce s kampaněmi a vysvětlení této strategie klientům. Vy nám řeknete, jaký je váš cíl a my vám řekneme co, kdy, kde, komu a jak. A podle real time dat povedeme uživatele k danému cíli.
Posun od lineárnÃho mediálnÃho plánovánà k plánovánà v programatice ukazuje na #DenProgramatiky @zuzanabergrova pic.twitter.com/4Fv7LYI1yM
— Media Guru (@MediaGuruCZ) 24. kvÄtna 2017
Plánování včera, dnes a zítra
Richard Beneš ve své přednášce ukázal historii, současnost i budoucnost plánování reklamy. Důraz přitom kladl na význam dat, které ovlivňují úspěšnost kampaně. Věděli jste, že nejvíc lidí je na mobilu večer kolem 20:00 během sledování televize ?
Jste na mobilu i behem sledovani televize? Nejste sami a takovych je nas stale vic. Richard Benes na #denprogramatiky pic.twitter.com/1EOuMOTCwn
— ONLINE PEOPLE (@ONLINEPEOPLECZ) 24. kvÄtna 2017
Nej-programatičtější televize
O výhodách programatického nákupu v televizi se rozpovídal Lukáš Hnilička. A jaké byly nejzajímavější poznatky?
- Češi patří k evropské špičce ve využívání interaktivních televizních technologií.
- V současnosti můžeme využít dva video formáty a tři bannerové formáty s možností prokliku do miniaplikace.
- Programatická reklama v televizi je dražší než reklama na internetu, ale několikanásobně výkonnější (za první čtvrtletí bylo průměrné CTR 2,31 %).
- Můžeme využít stejné cílení reklamy a metriky jako na internetu.
- Většina reklamních formátů se zobrazuje při přepínání kanálů, takže diváci reklamu uvidí.
Multiscreen a druhá generace reklamy
František Bauma mluvil o druhé generaci reklamy, což je spojení multiscreenu a programatiky. Zatímco multiscreen nám dává zásah na uživatele napříč různými zařízeními, programatika poskytuje možnosti cílení. Doba, kdy se spustila kampaň od pondělí do neděle, je už dávno pryč. Podle čeho máme tedy optimalizovat kampaně?
Na základě denní doby, typu zařízení i dnu v týdnu. Pro usnadnění cross device cílení se chce společnost R2B2 zaměřit na standardizované formáty reklamy - nativní reklama a celoobrazovkové formáty. Nativní reklama je jediná 100% responzivní reklama. Celoobrazovkové formáty usnadní práci grafikům. Stačí méně kreativ, které se zobrazí na všech typech zařízení. Ráno jsme nejčastěji na mobilu, přes den používáme spíše počítač a večer se usadíme k televizi. O víkendu je to zase jinak.
“Doba, kdy se kampaÅ spustila od pondÄlà do nedÄle, je už dávno pryÄ.” FrantiÅ¡ek Bauma z @R2B2cz na #DenProgramatiky pic.twitter.com/pCW88NdIAx
— Magda Guatney (@MagdaGuatney) 24. kvÄtna 2017
Kde se berou data pro behaviorální cílení a co se s nimi dá dělat?
Jiří Malý nás nechal nahlédnout, odkud se získávají data. Získat přesná data je náročné a ne vždy se to povede. Na příkladech nám ukázal, že i největší platformy můžou vykazovat nepravdivá data. Víte, jaké informace má o vás FB? Na illuminus.io to můžete snadno zjistit.
Jak si s multiscreenem poradila programatická videoreklama?
Ondřej Sláma mluvil o roli videoreklamy a její účinnosti na uživatele. Platí, že obrázek řekne víc než 1000 slov a video řekne víc než 1000 obrázků. Z hlediska videoreklamy nejlépe funguje mobil. Počet přehrání YouTube videí na mobilech se každým rokem zvyšuje na úkor počítačů. Pokud k tomu přidáme, že 57 % diváků je během sledování TV online, synchronizovaná online kampaň může být velmi účinná.
A co říct závěrem?
Programatická reklama nabízí nové možnosti zasáhnout správné uživatele a nabídnout každému individuální obsah. Díky přesnějšímu cílení zvýší interakci uživatelů s reklamou a pomáhá budovat pozitivní zkušenost se značkou. Internet s cílenou reklamou je i pro uživatele mnohem zajímavější.