Zvolte správně marketingovou strategii

V marketingu se často mluví o rozdílu mezi long a short, tedy mezi dlouhodobou a krátkodobou strategií. Jak mezi nimi najít balanc, obzvlášť, pokud se řadíte do kategorie small business? Čtěte dále a vše se dozvíte.

Long strategie je zaměřená na budování značky, povědomí a loajality zákazníků. Short je zaměřená na generování prodejů, konverzí a návratnosti investice

Jak získat rovnováhu mezi long a short strategií

Tato otázka má hned dvě roviny:

  • rozdělení marketingového rozpočtu,
  • přizpůsobení kreativy.

 

Pro menší firmy, které mají omezený rozpočet na marketing, může být tento úkol obtížný. 

  • Jak se rozhodnout, kolik peněz věnovat pro long a kolik short? 
  • Jak měřit efektivitu obou strategií? 
  • A jak se přizpůsobit změnám na trhu a potřebám zákazníků?

Na rovinu – pro tyto otázky neexistuje jednoduchá odpověď

Každá firma má jiné cíle, cílové skupiny a konkurenční prostředí.

Pokusíme se však nastínit základní logiku, jak nad rozpočty uvažujeme v Proficiu. 

Kdy začít uvažovat nad dělením long vs. short?

Podle některých studií je vhodné začít dělit rozpočet na long a short, pokud je celkový rozpočet na marketing vyšší než alespoň polovina hrubé marže

Pokud je nižší, je lepší soustředit se na jednu strategii, která nejlépe odpovídá cílům firmy. 

Pro takový případ, kdy jsou vaše rozpočty napjaté, je dobré uvažovat v rovině efektivity a pokládat si správné otázky. 

1. Dosáhl jsem už pověstného „Performance Plateau”?

Zdroj: Marketing Week

Co to je Performance Plateau? 

Zjednodušeně řečeno je to fáze, kdy máte vyladěný výkonnostní marketing, ale už vám tržby nerostou. 

Narazili jste na limit možností performance kanálů a dospěli k vytěžení takzvaného bottom of the funnel. 

Jak poznáte, že jste dorazili na tuto „marketingovou mýtinu“? 

Základní indikace je, že meziročně nerostete a vývoj tržeb už přesně kopíruje vývoj trhu, na kterém máte nízký podíl (méně než 5 %). 

Stagnaci většinou odhalíte tak po roce a v této chvíli už ji musíte akutně řešit. Reálně už nemusíte uvažovat nad tím, zda jste v Performance Plateau dostatečně dlouho.

Pokud se však nacházíte teprve v růstové „Ramp up” fázi nebo na startu Performance Plateau, tak je za nás stále v pořádku se soustředit na performance / short. Potřebujete růst co nejefektivněji a co nejrychleji, abyste si vydělali na budoucí rozvoj. 

2. Mám dostatečný rozpočet na smysluplnou „long” aktivitu?

Občas se setkáváme s mediaplány snažícími se do rozpočtu dodat nějakou brandovou aktivitu, která nebude vyhodnocovaná přes performance metriky. Problémem je rozpočet tak nízký, že se štěstím uděláte zásah 300 tisíc uživatelů s frekvencí 3 za měsíc. 

Na zvýšení povědomí o značce, které nevymizí s koncem kampaně, je často potřeba frekvence vyšší.

S nízkou frekvencí se také může jednat o vyhozené peníze.

Když se na to podíváme skrze optiku klasického brand funnelu, tak přechod od „znalosti” k nákupu může přežít třeba jen 10 % lidí a ze zasaženého publika si vaši značku může zapamatovat taky jen 10 %

Investice musí být taková, abyste mohli způsobit signifikantní změnu v chování spotřebitele.

 

Máte opačný názor? 

Občas se setkáváme s tvrzením, že dává smysl oddělit „long” rozpočet i v malých částkách a začít co nejdříve. Že je pořád lepší zvýšit povědomí o sobě u malého počtu zákazníků než vůbec a efekt se stejně dostaví. 

S tímto názorem ale nesouhlasíme, a to hned z pěti důvodů:

I. Změnu nedoměříte, a pokud budete výsledky reportovat někomu se silnou orientací na efektivitu a peníze, tak vám danou aktivitu nejspíše zařízne.

II. Cílení nikdy nebude tak dokonalé, abyste zasáhli lidi, u kterých je jistota, že začnou zvažovat využití vašich produktů nebo služeb. Malý budget vystřílíte na zajíce, co běží opačným směrem a nikdy se ani neohlédne.

III. Malý budget vám také bude komplikovat exekuci. Abyste udělali kvalitní brandovou kampaň, která reálně emočně zasáhne cílovou skupinu, musí být skvěle zpracovaná a dostatečně zpropagovaná. 

Takže utratíte většinu rozpočtu na externisty, kteří dodají skvělý výstup, ale vy nebudete mít na propagace. Nebo se rozhodně šetřit na zpracování, nějak to bude „pytlíkovat“ sami, ale výstup nebude dostačující, i když vám peníze na promo zůstanou.

IV. Zvyšujete také pracnost řízení a monitoringu kampaní (ať už online nebo offline).

V. Tento přístup svádí u malých značek k tomu, že se v rámci „short” nedrží brand manuálu. Pro získání zákazníka dělají cokoli a budování správného positioningu a povědomí nechávají jen v „long“ škatulce. 

Nejste si jistí, jakou strategii zvolit a čemu věnovat energii a peníze? Zhodnotíme vaše marketingové aktivity a jejich efekt.

 Chci to probrat

 3. Cítím, že se blížím k bodu, kdy musím začít investovat do značky

Jak se nachystat? Odpověď je jednoduchá: počítat a plánovat dopředu. Hlavně u majitelů e-commerce firem se často stává, že si zvykli na dlouhodobě růstové tržní prostředí. Většina firem rostla, protože rostl trh, a s výsledky byli všichni spokojení. 

Teď ale bojují se stagnujícím až recesivním prostředím, nedostatečnou ziskovostí a znalostí značky, která by je podržela.  

Po bitvě je samozřejmě každý generál, ale ponaučení pro všechny ostatní z toho plyne:

  • Spočítejte si, jakou potřebujete ziskovost. Výsledku se držte.  
    Zvednout „PNO / CPA” kampaním a zvýšit přísun zákazníků může být dost silné pokušení, ale zákon inflexního bodu v růstu počtu zákazníků mluví jasně. Každý další zákazník vás od určitého bodu stojí více než ten předchozí. 

    V digitálu a řízení na PNO nebo CPA je to ještě krásně maskované do průměru. Ve výsledku se může zdát, že všechno hezky funguje, ale na inkrementálních 5 % si dvojnásobně snižujete ziskovost. Podívejte se na příklad:

  • Dostatečně dopředu uvažujte nad „ušetřením pro long”  nebo buďte ready odseknout část performance rozpočtu. Počítejte s tím, že vždy vyústí v krátkodobý propad.
  • Udělejte si alespoň odhad, na kolik zákazníků v kategorii můžete zacílit a kolik vás to bude stát.
  • Berte v potaz vyzrálost firmy a prostředí (pravidlo 60 / 40 neplatí pro všechny).

 

 

Doporučený poměr 60 / 40

„Nejvhodnější“ poměr 60 % pro long a 40 % pro short vzešel ze studie, kterou provedli Peter Fields a Les Binet. Samozřejmě ho nelze tesat do kamene – poměr se může lišit podle typu firmy, produktu nebo služby, kterou nabízí.

Například pro firmy s vysokou mírou opakování nákupů nebo s vysokou cenovou elasticitou je vhodnější investovat více do short. To platí samozřejmě za předpokladu, že máte schopnost získaného zákazníka udržet. 

Naopak pro firmy s nízkou mírou opakování nákupů nebo s nízkou cenovou elasticitou je vhodnější investovat více do long. V krátkodobém horizontu se akvizice nových lidí pomocí short taktik bude jen prodražovat.

Nemůžete dělat tolik akcí, na které lidé nejvíce slyší, a nevytěžíte ze získaného zákazníka více nákupů, takže jeho LTV se bude rovnat hodnotě prvního nákupu. 

Musíte vydělat hned napoprvé, a tak akvizice musí být efektivní a silná značka vám akvizici bude usnadňovat do budoucna, snižovat CPA a zvyšovat cenovou toleranci zákazníků. 

A jak je to s kreativou?

Určitě víte, že nestačí jen rozdělit rozpočet a vyhodnocovat oddělená KPIs. 

  • Pro long potřebujete emotivnější kampaň, která bude víc tlačit na positioning značky a jeho zapamatovatelnost. 

  • Naopak pro short, kde jde o aktivaci, potřebujete silné CTA. Fungují dobře různé akce a pobídky (ano, i slevy – ale to samozřejmě nechceme říkat úplně nahlas…). 

Jak nejlépe připravit kreativu pro long & short


Dá se s úspěchem využít jedna „obojetná“ kreativa, která se snaží splnit dva cíle, nebo raději připravit oddělené kreativy pro long a short? 

Pro každou část marketingového rozpočtu je lepší vytvořit dedikovanou kreativu

Výsledek studie, která hodnotila efektivitu kampaní

Zvyšujete tím efektivitu celkově vynaloženého rozpočtu. V momentě, kdy máte rozpočty na long & short, tak to stoprocentně platí.

Nemám na smysluplný long peníze, ale potřebuji budovat značku

Potřebujete rozpočet investovat do aktivace, aby firma mohla růst, ale nemáte potřebné finance, abyste rozpočet mohli rozdělit? Možná se teď sami ptáte, zda má smysl vzít dvě kreativy pro long i short a ty „nějak točit“. 

Odpověď je jednoduchá: ne, nemá. Pokud jedete jen short, tak long kreativa bude vždy vycházet hůř.

Když se však soustředíte jen na short, o to pečlivější musíte být při exekuci. Dát si pozor, aby se vaše komunikace neomezila jen na „pobídku”, ale abyste do ní dostali i positioning vaší značky

Každá komunikační aktivita zvyšuje povědomí o značce. Rovnou tedy můžete budovat ve hlavách potenciálních zákazníků obraz, jaký chcete, aby si vybavili, když se řekne jméno vaší firmy. 

Hezké povídání, co si z toho ale mám odnést?

Odnést byste si měli hlavně potřebu zhodnocení. A to hned trojí.

  1. Pečlivě zhodnoťte, kde se vaše firma nachází. Není brzo řešit long a short?
  2. Pak zhodnoťte rozpočet. Máte dostatečný budget, abyste zasáhli v rozumné frekvenci alespoň 50 % cílovky? 
  3. Zhodnoťte své odhodlání. Můžete daný rozpočet alokovat pro „long” na tři roky dopředu? Nejhorší co se může stát je, že to po roce vzdáte.

Příklad pro ČR: Kampaň v TV na 14 dní s rozpočtem cca 2 miliony korun to pravděpodobně zvládne s frekvencí 2 až 3. Aby byla efektivní, měli byste ji opakovat 4× do roka, úplné minimum je 2×. Samozřejmě s doplňkem dalších komunikačních kanálů – jak offline, tak online.

Disclaimer! Některé firmy investují hodně do obsahu a PR. Tato investice se určitě dá počítat do “long” škatulky,  nicméně její efektivita se liší podle prostředí, cílové skupiny a délky rozhodovacího procesu. Příklad s TV nemusí být vhodný pro každou situaci a firmu.

Pokud jste si odpověděli na první otázku NE a na druhou a třetí ANO, tak gratulujeme! 

Směle se pusťte do příprav vašich long & short kampaní.

Pokud jste však zjistili, že vám chybí rozpočet nebo je na rozdělení brzo, tak je dobré pokračovat následujícím způsobem:

  • Udělejte si audit kreativ, které používáte. Zamyslete se, jak můžete docílit toho, že u aktivačních kampaní budete důrazně komunikovat i váš positioning a budovat tak žádoucí obraz vaší značky v hlavách zákazníků. Nebo oslovte marketingového stratéga, aby vám s tím pomohl. 
  • Udělejte si prvotní research trhu. Může se zdát, že tržní segmentace je zbytečně drahá legrace. Ale vědět, jaké typy zákazníků jsou na trhu, kolik jich je, jaká je jejich ochota platit za váš produkt, vám může hodně pomoci. 
    • Můžete zjistit, že cílíte na špatnou cílovku. 
    • Můžete zjistit, že vaše cílovka je tak malá, že zásadně nevyrostete. 
    • Můžete zjistit, že stačí jen pár úprav, abyste se dostali k bonitnějším zákazníkům.
  • Začněte plánovat, jak se dostat do stavu, kdy budete moci z rozpočtu vyčlenit dostatečnou částku na „long” aktivity. 
    • Neřešte jestli to bude 10 %, nebo 50 % z budoucího rozpočtu. Klíčem je udělat potřebný zásah s potřebnou frekvencí a visibilitou.
    • Zamyslete se nad aktuální řízením „short” aktivit. Pomáhají vám dostat se do fáze, kdy pomocí brand buildingu budete moci akcelerovat růst vaší značky co nejrychleji? Máte dobře nastavené CPA / PNO / ROAS? Zaměřte se na náš příklad ještě jednou:

I když se marketérovi povedlo zvednout obrat / počet zákazníků o 5 %, podívejte se co to udělalo se ziskovostí.

V takový moment je dobré začít hledat optimální balanc mezi růstem a ziskovostí a vytvářet si tak polštář pro budoucí investice. 

Long story short

Chcete shrnující poučky? Máte je mít:

  • Brand positioning musí být všudypřítomný. Kreativa je hned po velikosti značky nejsilnější multiplikátor efektivity marketingové spendu. Dejte si proto záležet. 
  • A taky počítejte. Počítejte dobře a do budoucna. 
  • Je-li vaším cílem vybudovat silnou značku, musíte se na to chystat hned ze startu

Pojďme do toho společně

Chcete slyšet nezávislý názor nebo svou marketingovou strategii podrobně prodiskutovat? Dejte nám vědět a podíváme se na to.

 Chci názor stratéga