Když se na to podíváme skrze optiku klasického brand funnelu, tak přechod od „znalosti” k nákupu může přežít třeba jen 10 % lidí a ze zasaženého publika si vaši značku může zapamatovat taky jen 10 %.
Investice musí být taková, abyste mohli způsobit signifikantní změnu v chování spotřebitele.
Máte opačný názor?
Občas se setkáváme s tvrzením, že dává smysl oddělit „long” rozpočet i v malých částkách a začít co nejdříve. Že je pořád lepší zvýšit povědomí o sobě u malého počtu zákazníků než vůbec a efekt se stejně dostaví.
S tímto názorem ale nesouhlasíme, a to hned z pěti důvodů:
I. Změnu nedoměříte, a pokud budete výsledky reportovat někomu se silnou orientací na efektivitu a peníze, tak vám danou aktivitu nejspíše zařízne.
II. Cílení nikdy nebude tak dokonalé, abyste zasáhli lidi, u kterých je jistota, že začnou zvažovat využití vašich produktů nebo služeb. Malý budget vystřílíte na zajíce, co běží opačným směrem a nikdy se ani neohlédne.
III. Malý budget vám také bude komplikovat exekuci. Abyste udělali kvalitní brandovou kampaň, která reálně emočně zasáhne cílovou skupinu, musí být skvěle zpracovaná a dostatečně zpropagovaná.
Takže utratíte většinu rozpočtu na externisty, kteří dodají skvělý výstup, ale vy nebudete mít na propagace. Nebo se rozhodně šetřit na zpracování, nějak to bude „pytlíkovat“ sami, ale výstup nebude dostačující, i když vám peníze na promo zůstanou.
IV. Zvyšujete také pracnost řízení a monitoringu kampaní (ať už online nebo offline).
V. Tento přístup svádí u malých značek k tomu, že se v rámci „short” nedrží brand manuálu. Pro získání zákazníka dělají cokoli a budování správného positioningu a povědomí nechávají jen v „long“ škatulce.