Co by si měl z CopyCampu odnést každý, kdo na něm nebyl

V článku z loňského CopyCampu jsem tak nějak slíbil, že se zúčastním i toho letošního. A já sliby tak nějak plním. Proto jsem sepsal všechno, co mi běželo hlavou na letošním ročníku konference, která se rychle a jistě stala mou srdeční záležitostí.

Co by si měl z CopyCampu odnést každý, kdo na něm nebyl
Co by si měl z CopyCampu odnést každý, kdo na něm nebyl

V článku z loňského CopyCampu jsem tak nějak slíbil, že se zúčastním i toho letošního. A já sliby tak nějak plním. Proto jsem sepsal všechno, co mi běželo hlavou na letošním ročníku konference, která se rychle a jistě stala mou srdeční záležitostí. Jen s dovolením vypustím prezentace, při kterých mi hlavou neběželo nic. Neznamená to, že byly špatné. Akorát toho nebylo moc k zamyšlení a jejich obsah najdete určitě i jinde.

Copywriting a emoce

Hned zrána nám Filip Kahoun řekl, proč využívat emoce. Což bylo na rozjezd dobré, protože psát texty bez emocí nechce snad nikdo. Lidé si často kupují věci jen pro pocit, který jim přinesou. I když ten pocit je třeba jen to, že ušetří dvacet haléřů za rohlík. Emoce fungují jako kompas, který jim řekne, co chtějí. Rozum už pak jen vymyslí proč.

Abyste mohli na emoce působit, musíte používat emotivní slova. Třeba ta, která ve svém článku kdysi zmínil Ottocopy. Rozhodně doporučuji si jeho seznam okopírovat a postupně rozšiřovat o další páry slov, se kterými se budete při psaní setkávat.

Pokud chcete ve čtenářích emoce vyvolávat, je dobré při psaní nějaké cítit. Proto pište tak, aby vás to bavilo, dávejte do textu kus sebe a mějte své texty rádi. Ale dejte si pozor, abyste nepodlehli samožerství a ujistěte se, že nejste jediným fanouškem svého textu. A taky je dobré naučit se psát na nudná témata. O tom ale bude jiná přednáška.

Čísla pro vaše písmenka: naučte se vyhodnocovat výkon svých článků

Všechno, co Luboš Květ na své přednášce řekl, bylo naprosto zbytečné. Mluvil o tom, co bychom u textů měli měřit a jaké metriky jsou naopak přeceňované a zavádějící. Vše, co vám řekne každý analytik, ale když přijde na nastavení měření, tak je to náročné a zdlouhavé. Ale Luboš se s tím vyrovnal po svém.

Dal nám hotový skript na měření všech metrik, které doporučil. Díky tomu dostalo smysl všechno, co řekl, a zároveň potvrdil, že o analytice je zbytečné mluvit. Hlavní je měřit. Zastal tak stanovisko, které zároveň vyvrátil. A vy si kód samozřejmě můžete stáhnout taky.

Bude vám měřit tyto metriky:

  • Zkopírování do schránky: Pokud lidé kopírují vaše texty, budou asi dobré. Nebo se jinak odlišovat.
  • Skrolování na stránce: Aby si někdo článek přečetl celý, musí doskrolovat až na konec. Zjistěte, kolik lidí to skutečně udělá.
  • Délka textu: U produktových popisů si můžete otestovat vliv délky textu na konverze.
  • Počet obrázků: Když zjistíte vliv délky textu, změřte si také vliv počtu obrázků.
  • Sociální interakce: Sledujte, jak si článek (stránka) vede na sociálních sítích a nechejte si data posílat do Google Analytics, kde si můžete úspěch článků vzájemně porovnat.
  • Čas strávený na stránce: Každých 15 sekund skript ověří, zda uživatel ještě na stránce je. Máte tak poměrně přesná data v případě, že uživatel po přečtení nepokračuje dál na webu.

Copywriting versus SEOUX: Jde to dohromady?

Jan Kvasnička a Pavel Ungr předvedli copypalbu, která se jen tak nevidí. 90 slajdů za 30 minut, jedna copypravda za druhou a ještě do toho stíhali sami tvítovat. Z nás copywriterů udělali Iron Many a dali nám do rukou obrovskou moc, aby nás naučili, jak ji využívat.

Úkolem copywritera je více, než jen napsat text. To na svém legendárním školení učí i Marek Prokop. Nedávejte textu jen obsah, dejte mu i formu. Ať text dobře vypadá, snadno se čte a dobře se v něm orientuje. Předat soubor s texty není konec vaší práce. Jeho finální podoba je totiž na vaše triko.

Jak se svou mocí naložit?

  • Chcete popsat konkurenční výhody? Vyhněte se obecným věcem, vyhněte se úplně jasným věcem a tvořte USP tak, aby bylo opravdu unikátní. Nedodávejte rychle. Dodávejte zítra při objednávce do 14:00.
  • Pište nadpisy a další texty webu tak, aby hlavně zaujaly. Ne tak, aby byly důkazem, že máte analýzu klíčových slov.
  • Klíčovku si vezměte na pomoc k popisům produktů nebo metadatům pro vyhledávače. Ale vždy pište hlavně pro uživatele.

Co oči nevidí, to Google neindexuje. Sejde z očí, sejde z Googlu. Kdo Googlu jámu kopá…

Kreativita - Příběhy - Improvizace

Lektoři improvizace Andrea Moličová a Tomáš Jireček nám předali to hlavní z jejich oboru, co při psaní můžeme využít. Jako základní kameny obou oborů postavili 4 K:

  • Koncentraci
  • Komunikaci
  • Kooperaci
  • Kreativitu

A asi všichni v sále by v tu chvíli přidali páté K – Kávu. Každopádně i bez ní projevovali svou kreativitu.

https://twitter.com/DavidKloudaCZ/status/740476749419556864

A jako nášup jsme dostali rady, co dělat, když naše 4 K nestojí pevně:

  • Změňte polohu těla. Nejlépe na nějakou, ve které se běžně nenacházíte.
  • Rozcvičte si hlavu. Zahřejte mozkové závity. Jako svaly před běháním.
  • Radujte se ze hry. Radujte se z toho, co děláte. I z chyb, které uděláte.

Oživení před obědem

Než nám Bageterie Boulevard naservírovala oběd, přišel před publikum Jakub Gottwald, aby v něm našel pro bageterii nového copywritera. A nakonec se z toho stala případovka, jak v bageterii pracují a na čem svoje copy staví. Nebyla v ní sice žádná čísla, ale hromada zábavných ukázek práce s texty. A tak jsme šli na oběd příjemně naladěni.

Vzrušující nudný obsah

Abychom mohli oběd v klidu strávit, naservíroval nám Martin Brablec svou porci nudy. Ta se odehrávala především v prezentaci, kde nám ukázal, jak se vypořádat s nudnými tématy. Ta každý copywriter v různých intervalech potkává, i když by rád psal jen pro kreativní lovebrandy.

https://twitter.com/KPauckova/status/740505952567349250

A jak se tedy ke zdánlivě nudnému obsahu postavit? V první řadě je potřeba si uvědomit, že všechny texty nejsou od toho, aby bavily. Ale všechny by měly být užitečné. To je jejich smyslem.

Pokud chcete psát o něčem, co je pro vás nuda a pro někoho jiného celý svět, běžte za ním. Ptejte se ho, poslouchejte ho a poznejte jeho svět, abyste o něm mohli psát co nejlépe. Nesnažte se to podat vtipně, aby text bavil vás. Podejte to tak, aby ho chtěl číst člověk, pro kterého je. Dejte mu tam jen to, co ho opravdu zajímá.

Jsme lidi, ne? Tak proč jimi nejsme i na Facebooku?

Tomáš Houska trochu odbočil od copywritingu a přiblížil nám obsahovou (ne)strategii Českého olympijského týmu na Facebooku. Na něm se rozhodli opustit všechny postplány i profesionální fotografie a začali tvořit autentický obsah ve spolupráci se samotnými sportovci. Oficiálních fotek jsou po závodech plná média. Je potřeba se odlišit a tvořit unikátní obsah, který ukáže sportovce jako lidi a jako tým. Působit neoficiálně. To je to, co lidé na sociálních sítích hledají. A to se netýká jen sportovců, ale potažmo jakéhokoli produktu. Ukazujte ho v běžném životě. Nechte ho, ať mluví za vás.

Tomáš prozradil poměrně zajímavou informaci, že Facebook před velkými sportovními akcemi (olympijské hry, MS ve fotbale apod.) dává dohromady seznamy oficiálních profilů a jejich příspěvky potom zvýhodňuje. Zajímalo by mě, jak moc a zda zvýhodňuje i příspěvky k těmto událostem, které nejsou z oficiálních stránek sportovců a týmů.

Praha versus taxi: Videa, která začala revoluci

Na závěr přišel Janek Rubeš a bavil. O psaní neřekl ani slovo, k obsahu se sotva přiblížil a o marketing ve své prezentaci téměř nezavadil. A všem na konci dne stačilo, že bavil.

Jaké to teda bylo?

CopyCamp s letopočtem 2016 se opět vydařil. Rozhodně to byl nejlepší CopyCamp, na kterém jsem letos byl. A to i navzdory přesunu do prostor, které mu moc neslušely. Další svátek copywritingu nás čeká až za devět měsíců. Třeba vyjde na Velikonoce. Tak příště copy copy, doprovody. P. S. Článek může obsahovat stopové množství samožerství. A pokud máte dojem, že jste se v něm nic nedozvěděli, přečtěte si také, co napsali ostatní účastníci: