PPC kampaně v době koronavirové

Poprat se s aktuální situací – to je úkol, kterému čelí spousta firem. Sepsali jsme pro vás několik tipů, na co se můžete zaměřit v PPC kampaních. Pokud by vás zajímalo, jak se k postavit k online marketingu obecně, mrkněte na náš předchozí článek.  

V Google Ads a Skliku je z našeho pohledu klíčové sledovat výsledky kampaní na denní bázi, a to v rámci meziročního srovnání. Podíváte se například na pondělí 3. týdne v březnu 2020 a ten samý den v roce 2019. Zaměřte se primárně na:

  1. Zobrazení reklamy ve vyhledávání → informace o vývoji trhu
  2. Cena za proklik → informace o investicích konkurence a situaci na trhu
  3. Ceny → náklady na prokliky v kontextu vygenerovaných tržeb
  4. Konverzní poměr → kontrola vývoje konverzního poměru u kategií produktů na e‑shopu

Chytré strategie nabídek

Většina velkých kampaní využívá strategii chytrých nabídek (tROAS nebo tCPA). Ty optimalizují na základě historických hodnot, proto je potřeba jim vyslat jasný signál, že je něco v nepořádku. Můžeme využít dva způsoby.

1. Zpřísnění cíle tROAS/​tCPA

Rychlým zpřísněním podmínek dáte kampaním najevo, že se něco děje. Nastavíte, že chcete investovat primárně do produktů, které jsou rentabilní. Zpřísnění tROAS/​tCPA by mělo být nad skutečnou návratnost investic.

2. Sezónní úpravy nabídek

Tato funkce ukáže, že se konverzní poměr e‑shopu snížil. V nastavení si můžete vybrat buď typ kampaně nebo jmenovitě všechny kampaně, kterých se to týká. Doporučujeme zkontrolovat vývoj konverzního poměru, koronavirová krize měla vliv i na celkovou hledanost sortimentu. Může se tedy stát, že konverzní poměr může být stále stejný, ale celková hledanost poklesla, proto nedosahujete potřebného objemu tržeb.

Vyhodnocení na úrovni ID/URL

Pro výkonnostní marketing jsou zásadní produktové kampaně. Nejen v době krize je potřeba striktně investovat pouze do toho, co se zaplatí. V Nákupech Google doporučujeme projít přehled, kde si můžete vyfiltrovat produkty na základě podmínek. My pro jejich řízení v kampaních využíváme scripty, které kombinují business data s jejich aktuálním výkonem.

Další produktové kampaně můžete mít ve formě DSA kampaní nebo PPC Bee. V přehledu vstupních stránek je možné vyhodnotit investice do jednotlivých produktů. Na základě výkonu pak lze vyloučit vstupní stránky nebo pozastavovat reklamní sestavy

Optimalizace vyhledávacích dotazů

V kontextu změny nákupního chování je důležitá detailní pravidelná kontrola vyhledávacích dotazů. Je zásadní, aby se reklamy zobrazovaly pouze na relevantní dotazy. Proto si zkontrolujte cílení klíčových slov ve volné a modifikované shodě. Dejte si pozor na slova jako je rouška, dezinfekce, rukavice a další.

Optimalizace reklamních inzerátů

Změňte inzeráty, v nichž jste propagovaly kamenné pobočky. Komunikaci upravte, využít můžete například dopravu zdarma. Nejedná se o úpravu pouze nadpisů a popisků, ale i rozšíření reklam – sitelink, popisků a dalších. 

Analýza produktových kategorií/​podkategorií

Vyhodnocujte průběžně výsledky jednotlivých kategorií a podkategorií e‑shopu. Z důvodu výkyvů prodejů zboží v daných kategoriích by jejich výkonu měly odpovídat také investice.

Kontrola nákladů v obsahové síti

Kvůli odchodu velkých inzerentů z retailu a cestovního ruchu se zlevňuje obsahová síť. Tím se zvyšují dosahy a nejen remarektingové kampaně mohou získávat více prokliků. To vede k zvýšení investic, ale potenciálně i PNO.

I krizové může být dobré

Pokuste se aktuální situaci vnímat jako příležitost. Pokud vás krize nedostala do přílišných problémů, otestujte obsahovou síť. Vyzkoušejte zasáhnout vyšší množství uživatelů a následně s nimi pracovat v remarketingu. Rádi vám s čímkoliv poradíme nebo pomůžeme, stačí se ozvat.


Pavel Matějka

Spravuji, optimalizuji a vyhodnocuji performance kampaně. Starám se o to, aby se klienti rozvíjeli a dosahovali stanovených cílů.