PPC kampaně v době koronavirové

Poprat se s aktuální situací – to je úkol, kterému čelí spousta firem. Sepsali jsme pro vás několik tipů, na co se můžete zaměřit v PPC kampaních. 

Poprat se s aktuální situací – to je úkol, kterému čelí spousta firem. Sepsali jsme pro vás několik tipů, na co se můžete zaměřit v PPC kampaních. Pokud by vás zajímalo, jak se k postavit k online marketingu obecně, mrkněte na náš předchozí článek.  

V Google Ads a Skliku je z našeho pohledu klíčové sledovat výsledky kampaní na denní bázi, a to v rámci meziročního srovnání. Podíváte se například na pondělí 3. týdne v březnu 2020 a ten samý den v roce 2019. Zaměřte se primárně na:

  1. Zobrazení reklamy ve vyhledávání → informace o vývoji trhu
  2. Cena za proklik → informace o investicích konkurence a situaci na trhu
  3. Ceny → náklady na prokliky v kontextu vygenerovaných tržeb
  4. Konverzní poměr → kontrola vývoje konverzního poměru u kategií produktů na e-shopu

Chytré strategie nabídek

Většina velkých kampaní využívá strategii chytrých nabídek (tROAS nebo tCPA). Ty optimalizují na základě historických hodnot, proto je potřeba jim vyslat jasný signál, že je něco v nepořádku. Můžeme využít dva způsoby.

1. Zpřísnění cíle tROAS/​tCPA

Rychlým zpřísněním podmínek dáte kampaním najevo, že se něco děje. Nastavíte, že chcete investovat primárně do produktů, které jsou rentabilní. Zpřísnění tROAS/​tCPA by mělo být nad skutečnou návratnost investic.

2. Sezónní úpravy nabídek

Tato funkce ukáže, že se konverzní poměr e-shopu snížil. V nastavení si můžete vybrat buď typ kampaně nebo jmenovitě všechny kampaně, kterých se to týká. Doporučujeme zkontrolovat vývoj konverzního poměru, koronavirová krize měla vliv i na celkovou hledanost sortimentu. Může se tedy stát, že konverzní poměr může být stále stejný, ale celková hledanost poklesla, proto nedosahujete potřebného objemu tržeb.

Vyhodnocení na úrovni ID/URL

Pro výkonnostní marketing jsou zásadní produktové kampaně. Nejen v době krize je potřeba striktně investovat pouze do toho, co se zaplatí. V Nákupech Google doporučujeme projít přehled, kde si můžete vyfiltrovat produkty na základě podmínek. My pro jejich řízení v kampaních využíváme scripty, které kombinují business data s jejich aktuálním výkonem.

Další produktové kampaně můžete mít ve formě DSA kampaní nebo PPC Bee. V přehledu vstupních stránek je možné vyhodnotit investice do jednotlivých produktů. Na základě výkonu pak lze vyloučit vstupní stránky nebo pozastavovat reklamní sestavy

Optimalizace vyhledávacích dotazů

V kontextu změny nákupního chování je důležitá detailní pravidelná kontrola vyhledávacích dotazů. Je zásadní, aby se reklamy zobrazovaly pouze na relevantní dotazy. Proto si zkontrolujte cílení klíčových slov ve volné a modifikované shodě. Dejte si pozor na slova jako je rouška, dezinfekce, rukavice a další.

Optimalizace reklamních inzerátů

Změňte inzeráty, v nichž jste propagovaly kamenné pobočky. Komunikaci upravte, využít můžete například dopravu zdarma. Nejedná se o úpravu pouze nadpisů a popisků, ale i rozšíření reklam – sitelink, popisků a dalších. 

Analýza produktových kategorií/​podkategorií

Vyhodnocujte průběžně výsledky jednotlivých kategorií a podkategorií e-shopu. Z důvodu výkyvů prodejů zboží v daných kategoriích by jejich výkonu měly odpovídat také investice.

Kontrola nákladů v obsahové síti

Kvůli odchodu velkých inzerentů z retailu a cestovního ruchu se zlevňuje obsahová síť. Tím se zvyšují dosahy a nejen remarektingové kampaně mohou získávat více prokliků. To vede k zvýšení investic, ale potenciálně i PNO.

I krizové může být dobré

Pokuste se aktuální situaci vnímat jako příležitost. Pokud vás krize nedostala do přílišných problémů, otestujte obsahovou síť. Vyzkoušejte zasáhnout vyšší množství uživatelů a následně s nimi pracovat v remarketingu. Rádi vám s čímkoliv poradíme nebo pomůžeme, stačí se ozvat.

PPC
24. 03. 2020