Umělá inteligence v kreativě: Nahradí grafikovy ruce jedničky a nuly? 

Před nějakou dobou světem proletěl trend AI generátorů ilustrací. Stačí zadat klíčová slova a program z nich vytvoří kreativu přesně na míru. A navíc unikátní –⁠ nikde jinde na podobný obrázek nenarazíte. Dokáže v budoucnu umělá inteligence nahradit řemeslo?

Midjourney
Midjourney

Před nějakou dobou světem proletěl trend AI generátorů ilustrací. Stačí zadat klíčová slova a program z nich vytvoří kreativu přesně na míru. A navíc unikátní –⁠ nikde jinde na podobný obrázek nenarazíte. Dokáže v budoucnu umělá inteligence nahradit řemeslo?

Podobných generátorů dnes existuje několik. My jsme vyzkoušeli Midjourney. Nejedná se ani tak o projekt či aplikaci, de facto jde o naprogramovaný bot na Discordu. Už jen proto je jasné, že nemáme tu čest se složitým programem, který by vyžadoval nutné know-how uživatele – jak je tomu například u Photoshopu.

Jeho zakladatelé ho popisují následovně:

Midjourney je nezávislý výzkumný projekt zabývající se rozvíjením síly lidské představivosti. Konkrétně se jedná o nástroj, který pomocí AI generuje obrázky na základě textu, který do něj konkrétní osoba nebo subjekt zadá.

Na Midjourney momentálně pracuje 10 programátorů. Nutno podotknout, že je projekt ve fázi Beta testování.

Jak generování obrázků funguje?

Do chatového okna v jednom z kanálů na Discordu zadáte příkaz /​imagine. Přímo za něj už píšete klíčová slova, která by se do obrázku měla propsat. Jinými slovy říkáte botovi, jak by měla vytvořená grafika vypadat.

Projekt se chrání proti zneužítí a pracuje s blacklistem zakázaných slov. Některé obrázky vám bot zkrátka neukáže. :) 

Nezapomeňte botovi také poradit, v jakém stylu by měl výsledný obrázek vygenerovat. Líbí se vám komiksová grafika? Napište ke klíčovým slovům comics. Nebo necháte do výsledné tvorby propsat znaky impresionismu, fotorealismu či anime? Vše je možné.

Do řádku můžete zadat i odkaz s obrázkem, kterým by se měl inspirovat.

Na základě vašeho popisu bot do minuty vygeneruje 4 obrázky. Ty můžete do určité míry dál modifikovat. Nemáte však kontrolu nad tím, co při dalším předělání vznikne. Dále můžete upscalovat na vyšší rozlišení nebo změnit formáty obrázku.

Má umělá inteligence limity?

Při generování se vedle sebe odehrávají dva procesy.

  • V prvním z nich bot vyhledává obrázky na základě námi zadaných slov nebo odkazů. 
  • V druhém procesu tyto vyhledané obrázky porovnává s ostatními jemu podobnými a dává vše dohromady tak, aby vznikl výsledný obrázek.

Je to velká sázka do loterie a občas je skutečně těžké dopracovat se ke kvalitnímu výsledku. Rozhodně to zatím není dokonalé. Například v generování obličejů nebo textů jsou velké mezery.

Jednou možná, teď ještě ne

Jaký závěr si z našeho testování odnášíme? Kompletní kreativu pro kampaně nebo třeba vizuální styly umělá inteligence zatím nedokáže. A nějakou dobu to pravděpodobně umět nebude.

I přesto se dá umělá inteligence využít už nyní. Třeba v konceptu, který se zaměří přímo na ni. Například: „Zeptali jsme se umělé inteligence… a ta nám ukázala…“.

Zároveň generátor unikátních obrázků poslouží jako dílna vaší představivosti. Spojí totiž i zdánlivě nespojitelné. Cokoliv vaši hlavu napadne.

Například na dalším obrázku vlevo dole můžete vidět spojení dvou závodů – koňských a formule. Zkusili jsme napsat Le mans with horses. :) Zajímá vás, jak může vypadat svět po apokalypse? Žádný problém, jak ukazuje obrázek vpravo nahoře. 

Pro spoustu odvětví může být AI skvělým pomocníkem. V některých může třeba i změnit svět. V oboru grafického designu a ilustrace takovou revoluci nečekáme.

V tuto chvíli nám generátory obrázku čas příliš neušetří. Midjourney však můžeme doporučit všem technologickým nadšencům. Je to jednoduše cool aplikace, která dokáže na dlouhé chvíle zabavit.

A kdo ví, třeba se časem dostaneme do bodu, kdy nám umělá inteligence vytvoří přesně to, co po ní budeme chtít. Do té doby jsou tu od toho naši grafici. :)

Kreativa
15. 11. 2022