26 vychytávek pro Instagram Stories

Podle instagramových statistik sleduje Stories denně více než 500 milionů lidí. Pravděpodobně mezi ně patříte i vy. Obsahu je všude plno, a proto naši pozornost jen tak něco nechytí. Jak neutopit svá storíčka v záplavě ostatních? Musíte se odlišit. 

Vychytávky Stories
Vychytávky Stories

Podle instagramových statistik sleduje Stories denně více než 500 milionů lidí. Pravděpodobně mezi ně patříte i vy. Obsahu je všude plno, a proto naši pozornost jen tak něco nechytí. Jak neutopit svá storíčka v záplavě ostatních? Musíte se odlišit. 

A hlavně mít nápad. Ale ten vám do hlavy nedostaneme. Zato jsme pro vás připravili několik rad, díky kterým bude tvoření Instagram Stories snadnější a které popostrčí vaši originalitu. Tak jdeme na to.

Nahrávám, nahráváš, nahráváme

1. Když jedna nestačí, vytvořte koláž

Nevíte, kterou z fotek zveřejnit? Ušetřete si rozhodování a použijte všechny. Šablony pro koláže najdete ve variantách nahrávání těsně za Boomerangem ve funkci Rozložení. Potažením prstu můžete s fotkou pohybovat, aby se špatně neořízla a zobrazovala to nejdůležitější.


2. Rozhýbejte fotky

Ukažte, co se dělo pár sekund před zachycením vaší fotky. Ve foťáku si zapněte funkci Live Photo. Po vyfocení ji už jen nahrajte na stories a podržte prstem na displeji nebo klikněte na ikonu nekonečna. 

Fotka se jako mávnutím kouzelného proutku začne hýbat. Po nahrání fotky máte na výběr ze 5 různých stylů přehrání. Kromě klasiky můžete přidat efekt Slow-mo, opilé Echo, Ozvěna nebo zrychlené Duo.

Rozhýbejte fotky

3. Natáčejte bez držení

Je to pohodlnější. Položku Handsfree najdete v možnostech nahrávání úplně na konci. Stačí stisknout a natáčíte. Funkce se hodí ve dvou situacích. První – nechce se vám držet tlačítko. V druhém případě potřebujete volné ruce, protože se chystáte ukázat produkt nebo udělat záznam nějakého postupu.

4. Upozorněte na důležité – zoomem

Když při nahrávání videa pojedete prstem nahoru, video se zazoomuje. Pokud si chcete hrát, jezděte prstem sem tam – video se bude přibližovat a oddalovat. Myslete ovšem na to, že zoom výrazně sníží kvalitu.

5. Vyzkoušejte připravené fonty

Instagram nabízí rovnou devět fontů. Vyberte si pro svá stories ten, který nejvíc pasuje k vizuálu vašeho brandu.

Doporučujeme ve všech Stories používat jeden styl písma, abyste dodržovali jednotnou vizuální komunikaci a vaši sledující vás díky tomu na první pohled poznali. 

6. Nechte zářit firemní barvy

Držte se firemní identity. Mějte obrázek s paletou vlastních barev uloženou v mobilu. Přidejte je do Stories jako obrázek. Vpravo přes tři tečky klikněte na možnost Kreslit, vlevo dole klikněte na kapátko a vyberte barvu. Barvu pak můžete využít k dokreslení prvků, změně pozadí nebo psaní textu. Paletu ze Stories smažte a máte hotovo.

Když při režimu Kreslit déle podržíte barvu na displayi, zabarví se celé pozadí fotky.

firemní barvy

Kouzlete s nástroji pro editaci

Nezdá se vám to jako vychytávka? Budete se divit. I se základními nástroji se můžete kreativně vyřádit.

7. Vytvořte jednolité pozadí

Chcete pro své storíčko jednobarevné pozadí? Ušetřete se nekonečného ježdění prstem po obrazovce. Stories není omalovánka, máme pro vás jednodušší způsob. Když v režimu kreslení podržíte prst na fotce, celá se překryje barvou. Průsvitná (fix) nebo sytá (tužka)? Můžete si vybrat.

Stejně jako s fontem písma je to i s barvami. Doporučujeme využívat vždy stejné barvy jako pozadí, abyste byli nezaměnitelní a v souladu s vaším brand manuálem. 


8. Gumujte

I s gumou může být sranda. Překryjte fotku barvou, vymažte jen malou část a nechte fanoušky hádat, o co jde. Dá se využít i pro spoustu dalších nápadů. Inspirujte se.

9. Kreslete, tvořte

Tužka, fix nebo neonka. Ať si vyberete kterýkoli z nástrojů, můžete s ním pracovat jako ve známém malování. Podtrhněte důležité. Přikreslete, co na obrázku chybí. Fantazii se meze nekladou.

10. Využívejte filtry

Filtry ve Stories už dávno nejsou o černobílém Tokyu nebo narůžovělém Rio de Janeiru. Díky rozšířené realitě si můžete na fotku, video nebo i Boomerang a další formy nahrávání, které Instagram umožňuje, přikouzlit v podstatě cokoliv vás napadne. 

Filtry můžete využít i pro svůj byznys. Vyberte si pár oblíbených, které ladí s vaší značkou, a vizuálně sjednoťte komunikaci. V moři storíček budete hned rozpoznatelnější.

Rozveselte text barvami

11. Neomezujte se předvolenou paletou

Nemusíte zůstávat u několika předvolených odstínů. Nekonečno barevných možností se před vámi otevře, když podržíte prst na některé z barev. Využít můžete i nástroj kapátko, díky kterému sladíte použité barvy s fotkou.

12. Střídejte to

Nešetřete barvami. Napište do Stories, co máte na srdci. Pak označte jednotlivá slova a každému vyberte jinou barvu.

Jsme tu pro vás

13. Překvapte duhou nebo gradientem

S textem můžete jít ještě dál. Označte celý nápis a otevřete si podržením barevnou paletu. Jeden prst posouvejte horizontálně po paletce a druhým postupně odznačujte text. Voilà, máte duhu. Podobným způsobem vytvoříte efekt gradientu – stačí horizontální pohyb vyměnit za vertikální.

14. Vystínujte text podle libosti

Stačí ho napsat dvakrát a jednotlivé vrstvy přes sebe překrýt. Asi vám nemusíme připomínat, že s barvami není nutné držet se při zemi.

Funkce a techniky, které stojí za vyzkoušení

15. Reagujte Gify

Gify miluje snad každý. Jsou vtipné, jednoduché a většinou velmi trefné. Využívejte je i ve Stories. Jen to s nimi nepřežeňte.

gify

16. Když někoho zapomenete označit, nevadí! 

Pokud na fotce zapomenete označit business partnera nebo známého, funkce Přidat zmínky vás zachrání. Označovat můžete i po zveřejnění Stories. Kde tuto funkci najdete? Stačí pod vaší Stories kliknout na tři tečky (další) a funkci máte ihned po ruce.

 přidat zmínky

17. Dostaňte odpovědi na jedno místo

Funkce Otázky představuje skvělý způsob, jak od publika získat názor. Na problém narazíte, když chcete zajímavé odpovědi sdílet. Instagram vám totiž umožní dát pouze jednu odpověď do jednoho příběhu. Naštěstí to jde obejít. Z první odpovědi vytvořte příběh, udělejte screenshot a ze storíčka odejděte. Nahrajte ho jako pozadí pro druhou odpověď. Opakujte, dokud na obrazovce nemáte vše, co chcete. 

18. Startujeme za 3, 2, 1…

Funkce Odpočet vám skvěle poslouží, pokud se chystáte představit nový produkt. Nastavte odpočítávání do spuštění prodeje. Dáte tak sledujícím možnost nastavit si na daný moment upozornění. Stačí, když kliknou na šipku v rohu nálepky.

19. Zapojte sledující

Kvíz a anketa udělají vaše Stories interaktivnější. Vyberte jednu správnou odpověď a nechte sledující hádat pomocí kvízu. Můžete ho využít třeba k tomu, abyste o svých produktech informovali originálnější cestou. Anketa je zase skvělý prostor, jak jednoduše zjistit názor vašich sledujících. Zapojte je. Uvidíte, že je to bude bavit.

20. Vytvořte Stories ve stylu BeReal

Pomocí funkce Duální můžete vyfotit v jednu chvíli selfie i zadní kameru. Přesně jako v aplikaci BeReal. Ukažte svým sledujícím sebe, ale i to, co zrovna děláte. Vaši sledující určitě ocení, že jdete s dobou.

21. Používejte avatary

Avatara si můžete vytvořit podle sebe nebo vašeho firemního maskota. A to přímo v Instagramu – běžte na profil a klikněte na Editovat. Vedle profilové fotky najdete ikonu Avatara. Vyberte mu barvu vlasů, očí, zvolte oblečení… Instagram připravil opravdu hodně situací, ve kterých se váš Avatar může objevit. Chcete, aby byl nadšený nebo smutný? Je jen na vás, jak ho využijete. 

22. Vymyslete vlastní výzvy pro vaše sledující!

Toužíte po tom, aby vaši sledující více sdíleli? Řekněte jim to! Pomocí funkce Vlastní napište výzvu a sami se do ní zapojte. Můžete je požádat o sdílení nejkrásnějšího zážitku nebo třeba fotku s vaším produktem. Kreativitě se meze nekladou!

Jak to může vypadat prakticky? 
  • Postni poslední fotku v mobilu.
  • Postni nejoblíbenější fotku z teambuildingu.
  • Postni 6 top fotek za červen.
  • Postni fotku z dovolené.

23. Vkládejte odkazy

Potřebujete, aby se fanoušci proklikli na váš web nebo třeba na odkaz s fotkami? V tom vám pomůže možnost Odkaz. 

Doporučujeme využívat UTM parametry, abyste měli k dispozici více dat o návštěvách webu.

 

24. Nechte sledující vyjádřit názor

Jak nenápadně zjistit, který produkt je nejoblíbenější? Nebo jen chcete vědět, jak se vaši fanoušci dnes mají? Využijte posuvník se smajlíky.

názor

25. Oživte Stories více fotkami

Chcete být více kreativní a tvořit koláže? Skvělé. Přidejte do Stories více fotek pomocí přes funkci Nálepky a tvořte. Když na fotku kliknete, můžete hravě měnit její tvar. Ze čtverečku do kolečka jedním kliknutím.

26. Vždycky buďte autentičtí

Autenticita je u Stories to nejdůležitější. Mají totiž ukázat to, co se po dobu vašeho dne děje. Jaké jste připravili novinky a na čem zrovna pracujete. Tak si na nic nehrajte a ukažte i na sítích, že vám autenticita není cizí.

Návod, tipy a inspiraci máte. Teď je čas všechno vyzkoušet. Dejte nám vědět, jak se vám vychytávky líbí. Jakmile budeme vědět o dalších, podělíme se!