Adobe MAX 2018: Inspirace a nástroje, na které všichni čekali

Představení novinek na každoroční konferenci Adobe MAX uvedl Shantanu Narayen, CEO společnosti Adobe. Více než 20tisícovému publiku nastínil, o jakých změnách a vylepšeních Creative Cloudu bude řeč. Celou akci pak zahájil jasným poselstvím: „Design has never been more important and we’re living a golden age of creativity.” Na co se tedy uživatelé Adobe mohou těšit?

Adobe MAX 2018: Inspirace a nástroje, na které všichni čekali
Adobe MAX 2018: Inspirace a nástroje, na které všichni čekali

Představení novinek na každoroční konferenci Adobe MAX uvedl Shantanu Narayen, CEO společnosti Adobe. Více než 20tisícovému publiku nastínil, o jakých změnách a vylepšeních Creative Cloudu bude řeč. Celou akci pak zahájil jasným poselstvím: Design has never been more important and we’re living a golden age of creativity.” Na co se tedy uživatelé Adobe mohou těšit? Algoritmus nikdy nenahradí lidskou představivost. I to spojuje firmy Apple a Adobe, které se vrací na začátek svojí spolupráce a znovu společně začínají pracovat na nových produktech. Na nové iPady chystá Adobe nejen plnohodnotný Photoshop. Adobe si uvědomuje, že tvorba kreativních konceptů není jednoduchá práce. Co ale snadné být má, je používání produktů, které pomáhají dát myšlenkám reálnou podobu. Právě tak se Adobe snaží pomoct. Chce nás dostat od stolních počítačů s velkou obrazovkou a umožnit, abychom mohli tvořit kdekoli – na cestách, v přírodě. Velkou část nových funkcí, které Shantanu Narayen představil, tvořila hlavně nabídka pro iPad a mobilní zařízení.

Photoshop

To, co je samozřejmostí v InDesignu a Illustratoru, se už dostalo i do Photoshopu. Konečně můžeme využít double click na textovou vrstvu a snadno přepsat text. Další funkce z InDesignu, kterou si užijeme nově i ve Photoshopu, je možnost používat matematické operace.

Nově je ve Photoshopu možné používat matematické operace. 

Další skvělou maličkostí je, že už není nutné držet tlačítko Shift, když chceme zvětšit nebo zmenšit obrázek. Po updatu se mění proporcionálně i bez držení Shiftu. Já osobně jsem si na začátku používání myslela, že si nezvyknu, ale po 3 dnech už na Shift vůbec nesahám. Frame Tool slibuje lehčí masky. Nově můžeme na rámeček převádět tvary nebo text. Do rámečku pak lze přetáhnout obrázek, jehož velikost se automaticky přizpůsobí. A obrázky v rámečku tak jednoduše nahradíme jiným obrázkem.

Nově můžeme na rámeček převádět tvary nebo text. Do rámečku pak lze přetáhnout obrázek, jehož velikost se automaticky přizpůsobí.

Asi neznám grafika, který by se neproklikával tak dlouho, dokud nenajde správný režim prolnutí. Konečně to půjde jednodušeji. Do Photoshopu totiž míří živé náhledy prolnutí.

Do Photoshopu míří živé náhledy prolnutí.

Mezi další novinky patří barevné kolečko, překlápění plátna nebo symetrické kreslení. Přepracované je také okno Export jako, který by měl být rychlejší a umí zobrazit více exportovaných ploch najednou. Zajímá vás, co dalšího se chystá? Mrkněte na detailní soupis přímo od Adobe. A těšte se na rok 2019, kdy má na iPad dorazit plnohodnotný Photoshop. 

Lightroom

Chyběly vám v Lightroom CC vlastní presety? Teď je tam máte a navíc se synchronizují napříč zařízeními. Užitečnou součástí Lightroom CC je navíc to, že už ho nemusíte mít nainstalovaný v počítači. Funguje i v prohlížeči. Umělá inteligence Adobe Sensei se bude podílet na vyhledávání (Lightroom bude sám nabízet, co vyhledávat a umí pracovat také s metadaty – typ fotoaparátu, clona citlivost, místo pořízení atd.), automatickém rozpoznávání tváří (ty shlukuje v záložce People), ale i na vytváření HDR panoramat.

Adobe Dimensions

Jde o relativně nový produkt. Na trh byl uvedený asi před 2 lety a původně byl označovaný jako Project Felix. Nyní umožňuje přetáhnout PSD soubor přímo na objekt. Třeba logo, které se upraví, namaskuje a přichytí.

Nyní umožňuje přetáhnout PSD soubor přímo na objekt. Třeba logo, které se upraví, namaskuje a přichytí.

Nově je přidaná také možnost postnout 3D objekt přímo do browseru bez nutnosti dlouhého renderování.

Typekit…

…se přejmenoval na Adobe Fonts. Zrušil možnost synchronizovat jen určitý počet fontů, což znamená, že odteď můžeme synchronizovat neomezeně. A to ve všech plánech včetně single app. Navíc byly přidány nové fonty, takže si můžeme vybrat z asi 15 000 možností. Dají se používat libovolně, žádné “web only” podmínky.

Adobe XD

Pro mě osobně je nejzásadnější novinkou to, že umožní otevírat PSD soubory. To byl asi hlavní důvod, proč jsem XD vyzkoušela jenom zběžně a nezařadila ho mezi programy, které používám denně. Zároveň jako první a jediná aplikace umožňuje Adobe XD prototypovat pro hlasově ovládané zařízení. Uživatelé teď mohou přidat voice triggers, které umožní spustit konkrétní interakci (stejně jako kliknutím nebo tapnutím). Zároveň přidají UI kit pro Amazon Alexa. 

Do XD si nově můžete doplnit pluginy. Nějaké zajímavé už se objevují a časem jich pravděpodobně bude ještě víc. Podívejte se také na Auto animate funkci.

S Adobe XD navíc můžete exportovat design do After Effects a posunout tak animace ještě dál.

Adobe Rush

Tohle je zbrusu nová (i když mi připomíná Adobe Clip) aplikace na videa. Je dostupná pro iPhone (brzy také pro Android), iPad i počítač. Nahrajete do ní videa, která chcete sestříhat, a Adobe Sensei se o to postará. Uživatel pak jenom doladí detaily, nebo si to sestříhá sám. Aplikace umožňuje přidávat i texty, upravit si přechody nebo barvy ve videu a další věci. Fajn je taky možnost přesunout video do Premiere pro větší úpravy.

Gemini

Příští rok na iPad dorazí aplikace, kvůli které se snad i naučím kreslit. Bude kombinovat rastrovou i vektorovou grafiku a dynamické štětce. To vše v jedné appce. Gemini má ambice fungovat jako tradiční plátno a používat různé techniky malby. Nabídne tisíce štětců a velkou citlivost na přítlak. Bude také možné synchronizovat ji s Photoshopem, což umožní rychlejší workflow.

Project Aero

‘Adobe představil už na WWDC 2018 svůj projekt na augmentovanou realitu. Video je lepší než tisíce slov, koukněte. A co byste řekli na procházku skrz vaše Photoshop vrstvy?

Těší mě, že se postupně probouzí umělá inteligence Adobe Sensei. Doufám, že bude integrovaná do více funkcí. A tím končí můj osobní výběr těch nejzajímavějších novinek, které Adobe představilo. Zaujalo vás něco? Pokud chcete ještě více informací, podívejte se na záznam.

P.S. Mrkněte také na startovací screen Flóry Borsci z Maďarska. Až sem se to dá dotáhnout. :)