Jak řešit SEO u e-shopu na Shoptetu

Shoptet představuje největší e-shopové řešení na českém trhu. Jaké možnosti optimalizace nabízí shoptetové řešení z pohledu SEO? Do nového článku jsme sepsali základní i pokročilé možnosti, které byste určitě měli využívat.

Na platformě Shoptet již běží více než 34 000 e-shopů a jejich zvyšující se počet znamená také růst konkurence. Jak získat náskok před ostatními? Kromě marketingové strategie postavené na PPC je ideální věnovat pozornost také SEO.

Kde začít s optimalizací e-shopu na Shoptetu

Ještě než se vrhneme na doplňky Shoptetu a optimalizaci e-shopu, je důležité připravit kvalitní SEO strategii dlouhodobého charakteru

Měla by vycházet mimo jiné z:

- analýzy klíčových slov

- správně nastavených KPI pro měřitelnost

- prioritizace aktivit

Chci zkonzultovat SEO

Teprve když máte hotovou komplexní a dlouhodobou strategii pro SEO, je čas pustit se do detailnějšího nastavení v rámci Shoptetu. V jeho administraci najdete doplňky Základní SEO a Pokročilé SEO. Jak s nimi efektivně pracovat? 

Základní SEO

Tento doplněk je součástí každého tarifu od Shoptetu zdarma. V administraci jej najdeme v kartě Marketing → Základní SEO.

 

 

V rámci tohoto doplňku můžeme nastavovat automatické generování meta tagů s proměnnými pro celou strukturu e-shopu. Jde o úvodní stránku, kategorie, produkty, výrobce produktů, články i rubriky. Můžeme nastavit, jak se bude generovat struktura URL adres na e-shopu a umožní také nastavení přesměrování jednotlivých stránek

Pojďme si postupně představit jednotlivé nastavení a způsoby, jak s nimi pracovat.

1. Meta tagy

V této sekci pracujeme s nastavením titulku a meta popisku pro všechny stránky na vašem e-shopu. Titulek a meta popisek slouží k informaci, co se na dané stránce nachází. 

Oba prvky jsou vyhledávačem zobrazované ve výsledcích vyhledávání a mají vliv na to, zda se uživatel na web proklikne, nebo ne. V ideálním případě by měly komunikovat také USP nebo jinou výhodu, kterou daný e-shop uživateli nabízí. 

Oba dva prvky však musí být obsahově relevantní k dané stránce, jinak je vyhledávač nebude respektovat a vytvoří vlastní titulek a meta popisek. Titulek navíc patří mezi jeden z hodnotících faktorů stránky vyhledávačem.

Pro nastavování můžeme využít různých proměnných, které pomohou s personalizací tagů pro jednotlivé stránky vašeho e-shopu. Pokud použijeme do titulku proměnné z obrázku níže - #PRODUCT_NAME# - #WEBSITE_NAME#, bude titulek kategorie vypadat takto: 

Moka konvička Bialetti - mujnovyeshop.cz.

 

Nezapomeňme, že Shoptet nabízí velký počet proměnných, které můžeme využít pro automatické generování tagů. Dle preferencí lze vytvořit takové popisky, které budou obsahovat všechny vybrané informace.

Proměnné využívejte v rozumné míře a s logikou tak, aby ve finálním zobrazení dávaly oba tagy smysl. Myslete také na to, že titulek i meta popisek je omezený délkou. Google zobrazí titulek o přibližné délce 50 až 60 znaků a meta description o délce 155 až 160 znaků

Otestovat si zobrazení konkrétního znění můžete například zde.

Jak na produkty

U produktů doporučujeme vložit do titulku proměnnou #PRODUCT_NAME# s krátkým textem v kombinaci s #WEBSITE_NAME#. Tím dáme uživateli vědět, jaký produkt se na URL nachází, a zároveň budeme budovat značku zvoleného e-shopu. 

V případě, že máte levnější cenu než konkurence, pracujte u produktu také s proměnou #PRODUCT_PRICE#. Díky tomu se v titulku zobrazí cena produktu a může být lákavá k prokliku. 

Jen pozor na časté změny cen. Může se stát, že údaj ve výsledcích vyhledávání nebude sedět, protože změna se nepropisuje okamžitě.

Jak na kategorie

U kategorií doporučujeme v titulku pracovat s proměnnou #TITLE# v kombinaci s #PRODUCTS_COUNT#, která uživateli zobrazí počet produktů v kategorii

To oceníte zejména v případě, že máte širokou produktovou nabídku. V každém titulku doporučujeme pracovat s proměnnou #WEBSITE_NAME#. Zvyšuje zapamatovatelnost e-shopu, proto na ni nikdy nezapomínejme.

Jak na články

U článků využijte v titulku proměnnou #TITLE#, kterou je vhodné vždy kombinovat s #WEBSITE_NAME#. Počítejme s tím, že titulek článku bývá obvykle delší a vyplní nám většinu rozsahu.

Jak na meta popisky

U meta popisků máme díky většímu rozsahu větší prostor ke kreativitě. Proto se nebojme využít kombinaci více proměnných. U produktů třeba #PRODUCT_NAME# a #PRODUCTS_COUNT# doplněný krátkým textem nebo #SHORT_DESCRIPTION# a v případě známé značky i #MANUFACTURER#.

Titulek a meta popisek můžeme následně upravit v rámci nastavení na úrovni produktu, kategorie nebo článků či stránek v sekci pokročilé. Toto nastavení je pak nadřazeno plošnému nastavení ve složce Základní SEO. 

2. Struktura URL adres

Kromě výše uvedeného doplněk nabízí také nastavení struktury URL adres. V této sekci si nastavíme, jak bude Shoptet generovat URL pro jednotlivé produkty, kategorie, stránky a články, ale také rubriky nebo značky. 

Pokud chceme pracovat se strukturou URL, doporučujeme strukturu upravovat ihned na začátku tvorby e-shopu a dále bezdůvodně URL adresy neměnit. 

Jakou strukturu URL adresy vybrat? Pojďme si to ukázat na příkladu. Shoptet nabízí u produktů tři různé struktury:

Doporučujeme zvolit první, případně druhou strukturu URL adres. Pokud bychom zvolili třetí verzi, nemohli bychom produkt s jednou URL adresou zařadit do více kategorií napříč e-shopem. Problém by také vznikal při přeřazování produktů mezi kategoriemi a jejich zařazením do kategorie akcí nebo novinek.

 

U kategorií, stránek a článků, rubrik i značek doporučujeme zvolit první (nejkratší) verzi. Výhodou bude její snadná zapamatovatelnost.

Krátká URL vypadá také vizuálně čistěji.

Upozorňujeme, že jakákoliv změna URL adresy má negativní dopad na hodnocení stránky vyhledávačem a ztratí tak dlouho budované pozice. V zásadě tedy URL adresu nikdy neměníme

Na to berte ohled v případech, že máte již zaběhnutý e-shop s jinou stavbou URL (kategorie v URL adrese detailu produktu). Taková změna by mohla přinést propad organické návštěvnosti a je potřeba ji vždy prověřit předem. 

3. Přesměrování adres (URL)

Přesměrování URL adres můžeme využít ve chvíli, kdy z nějakého důvodu měníme strukturu URL nebo potřebujeme uživatele dostat na určitou URL adresu. 

Přesměrováním adres můžeme předejít neexistujícím stránkám s kódem 404, které mohou vzniknout například při zrušení produktu nebo produktové kategorie e-shopu.

V Základním SEO můžeme nastavit přesměrování přes stavový kód 301 (trvalé) a 302 (dočasné)

  • Trvalé přesměrování používáme v případě, že chceme permanentně přesměrovat starou URL adresu na nově vzniklou URL adresu. 
  • Dočasné přesměrování využijeme, když potřebujeme odkázat na vybranou URL jen po určitou dobu – například sezónní výprodeje.

Nastavení přesměrování je jednoduché: 

  • Přes tlačítko „Přidat“ vložíme nové přesměrování.
  • Starou URL adresu vložíte do vrchního políčka „Z adresy (URL)“.
  • Novou adresu vložíme do nižšího políčka „Na adresu (URL)“. 

Mimo ruční přesměrování můžeme využít také hromadné přesměrování URL adres za pomocí souboru ve formátu *.csv. Pokud se chystáme na hromadné změny, doporučujeme přečíst návod na přesměrování URL od Shoptetu.

Shoptetové řešení nabízí také přesměrování domén. To využijete, pokud vlastníte více domén, které chcete nasměrovat na svůj nový e-shop. V tomto případě oceníte podrobný návod na přesměrování domén přímo od Shoptetu.

Pokročilé SEO

Doplněk Pokročilé SEO nabízí několik nových funkcí, z nichž je nejzajímavější tvorba parametrických kategorií. Umožňuje cílit na specifičtější segmenty produktů a klíčových slov, které vzešly z realizované analýzy klíčových slov.

Co je parametrická kategorie

Odpověď je velmi jednoduchá. Pomocí filtračních parametrů můžeme nastavit specifické kategorie produktů, což může pomoci k získání lepší pozice ve výsledcích vyhledávání

Takto vzniklé kategorie lze zacílit i na long-tailová klíčová slova. Můžeme je tvořit podle potřeb nebo zjištění z analýzy klíčových slov. Vše záleží jen na našem rozhodnutí.

Proč je long-tail důležitý

Proč bychom se měli zaměřit také na long-tailová klíčová slova s menší hledaností? Jejich velkou výhodou bývá menší konkurenčnost a větší konverzní poměr než u klíčových slov s velkou hledaností, na které se zaměřuje obvykle celý segment trhu. 

Zvláště pokud zakládáme nový e-shop, případně máme malý e-shop s nízkým podílem na trhu, nebojme se zaměřit na long-tailová klíčová slova. Díky nižší konkurenci těchto klíčových slov bude pro náš e-shop mimo jiné snazší získat dobrou pozici ve výsledcích vyhledávání a dosáhnout rychleji organické návštěvnosti.

Jak na tvorbu parametrické kategorie

Pojďme si to ukázat na příkladu: Prodáváte moka konvičky na kávu a z analýzy klíčových slov vyplývá, že uživatelé často hledají moka konvičky na indukci, na plyn nebo na sklokeramickou desku a také moka konvičky ve spojení s barvou. 

Tyto parametry je nutné nejdříve v administraci nastavit dle návodu k parametrickým kategoriím. Na základě parametrů u produktů pak zvolíme vhodné kombinace pro parametrické kategorie s indexovatelnou URL adresou, která se může objevovat ve výsledcích vyhledávání.

V praxi tak vznikne stránka s jedinečnou URL adresou, kde můžeme na míru upravit titulek a meta description.

A to včetně veškerého obsahu na stránce.

Pro podporu vzniklé kategorie následně vytvoříme obsah a textace míru s vybranými klíčovými slovy a vyladíme titulek a meta popisek tak, aby byla co nejlépe optimalizovaná na vhodné fráze. 

O tom, jak pracovat na webu s klíčovými slovy si můžete přečíst v našem předchozím článku. 

Přečíst článek

Import a export parametrických kategorií

V září roku 2022 představil Shoptet funkci Import a Export, která umožňuje hromadně kontrolovat či upravovat všechny parametrické kategorie. To dříve nešlo a muselo se postupovat v administraci stránku po stránce. Díky nové funkci je úprava parametrických kategorií mnohonásobně rychlejší! Můžeme hromadně kontrolovat meta tagy, parametry a kategorie, popisky kategorií a mnoho dalších. 

Chcete vědět, čím se při práci s tímto nástrojem řídit? Tomáš Zahálka ve svém článku o Importu a Exportu parametrických kategorií sepsal zajímavé tipy.

Jak na automatické přesměrování

Doplněk Pokročilé SEO nabízí v neposlední řadě také funkci automatického přesměrování. V případě, že se změní URL adresa produktu nebo kategorie, dojde k automatickému přesměrování na novou URL adresu. Díky tomu tak na webu nevznikne neexistující stránka se stavovým kódem 404.

Veškeré změny v přesměrování se automaticky evidují v doplňku Základní SEO v sekci „Přesměrování adres (URL)“ a doplňují tak seznam přesměrování, který je na e-shopu realizován. 

 

Další Shoptet doplňky a funkce, které přijdou vhod

Shoptet má kromě zmíněných doplňků i další funkce, které mohou pomoci e-shopům z pohledu SEO.  Vybrali jsme dva: Slovník a Filtr výrobců a značek. Oba využijete ve strategii interního prolinkování, tak pojďme zjistit, jak s nimi pracovat.

Slovník

Slovníček na e-shopu sdružuje jednotlivé vstupní stránky, které jsou optimalizované na určitou frázi, klíčové slovo či skupinu klíčových slov. Shoptet ho označuje jako „doplňkový prostředek SEO“ a opravdu tomu tak je! 

Jde o skvělého pomocníka při tvorbě interního prolinkování. Tento doplněk je placený, ale od tarifu Enterprise jej mají e-shopy zdarma.

Jak to funguje

Vstupní stránka je přiřazena k danému slovu. Pokud je daná fráze využita v kterékoliv textaci, je na klíčové slovo umístěno automaticky interní prolinkování, které vede odkaz na zvolenou URL adresu. 

 

 

Pokud nastavíme do slovníčku popis značky Bialetti a následně tuto značku budeme zmiňovat například v blogovém článku, umístí se automaticky interní prolinkování na toto klíčové slovo. Interní odkazy jsou nedílnou součástí SEO, na kterou se často zapomíná. A přitom se jedná o věc nápomocnou i pro samotné uživatele. 

Slovníček se dá v ideálním případě využívat také pro slova, která potřebují dodatečné vysvětlení, ale v článku na to není prostor. 

Filtr výrobců a značek

Prodáváte produkty, které jsou neodmyslitelně spojené s názvem značky? Typicky se může jednat o lahve alkoholu, které uživatelé vyhledávají často právě podle značek. Může jít také o jména výrobců, která jsou zárukou kvality, zpracování nebo vynikající chuti. 

Jak to funguje

Jednotlivé značky můžete přidávat v administraci v sekci Produkty → Značky. V sekci pokročilé pak můžeme nastavit  i titulek, meta popisek a URL adresu. Toto vyladění je následně nadřazeno automatickému vyplňování v doplňku Základní SEO.

Takto přidané značky se budou zobrazovat mimo jiné v levém menu na hlavní stránce e-shopu a budou zařazeny v seznamu značek na adrese mujnovyeshop.cz/znacka. Na druhou stranu tento filtr moc nevyužijí e-shopy, které prodávají pouze své vlastní produkty.

 

Doplňte jednotlivé stránky se značkou o kvalitní textaci a optimalizujte pro danou skupinu klíčových slov. 

Můžou pak sloužit jako vstupní stránky na vybraná klíčová slova.

Jak začít s prací na svém e-shopu?

Shoptetové řešení má mnoho doplňků a rozličností zpracování. Zvláště v posledním roce pozorujeme posun a rozvoj v oblasti SEO tak, aby byly e-shopy lépe optimalizovatelné.

  1. Ze začátku si stanovte priority, jaký obsah budete tvořit a co budete textovat nejdříve. Nejdůležitější je otextovat a optimalizovat kategorie, na které budete vodit většinu uživatelů a organické návštěvnosti. 
  2. Následně se pusťte do zpracovávání filtračních kategorií a tvorby obsahu na blog. 
  3. Pokračujte textacemi nejzajímavějších produktů.

Pojďme do toho společně

Nechcete řešit SEO sami? Rádi vám s nastavením Shoptetu i kontinuální SEO strategií pomůžeme. Stačí se ozvat!

Chci odladěné SEO

SEO
18. 09. 2023