Visačku na krk, zabořit se do sedačky a zírat, jak sekundy neúprosně utíkají. 5 – 4 – 3 – 2 – 1! Animovaná ruka dramaticky zmáčkla rudé tlačítko a přišla exploze. Exploze informací. Na celé kolo střílely pojmy – kampaň, cílovka, analytika, data, socky, influenceři, výzkum… Každého zasáhlo něco. A co právě nás?
Poznámky na výšce? Jedině s Pilotem
Zadání bylo jasné – oslovte novou cílovou skupinu a navyšte prodeje pera Pilot G-2. A tak se lidi z Fragile vrhli na průzkum mezi vysokoškoláky. Zjistili, že mileniálové kladou důraz na individualitu, záleží jim na vzdělání a rádi se baví. Chtějí mít hluboký vztah nejen k tomu, co dělají, ale také k tomu, co kupují.
Nápad kreativního týmu byl geniální. Navrhli koncept, jehož základem byla microsite s testem osobnosti. Po vyplnění student zjistil, jaký typ osobnosti je, dali mu personalizované tipy na učení a doporučili, jaká barva pera Pilot se k němu hodí nejvíc.
Forma se vlastně podobala horoskopu – když máte šikovné copy, vždycky se s tím někdo ztotožní. Informace z testu totiž nebyly nijak podložené, ale na studenty to fungovalo bezvadně. O tom vypovídají i čísla: 62 000 dokončený dotazníků, 19 000 e-mailů a nárůst prodejů Pilot G-2 o 297 %. Bomba! Mimojiné se tady potvrdilo, že Instagram u mladé cílovky prostě frčí: přes 80 % lidí přišlo na test právě z něj.
Tip: K celé kampani nás napadá ještě jeden insight, který na přednášce nepadl – vysokoškoláci jsou jedni z největších prokrastinátorů. Budou dělat cokoliv, jen aby oddálili povinnosti. Zabavte je něčím jednoduchým, vyvolejte v nich pocit, že tím vlastně dělají něco pro sebe, a máte vyhráno.
Jsme národ kutilů
„Prosím vás, udělejte nám kampaň, ale hlavně toho moc neprodejte.” I taková zadání existují. Setkali se s ním v agentuře Brain One. Značka izolací ISOVER s prodejem trable nemá. Jakto? Češi chtějí pořád něco stavět, řemeslníků je málo a čekací doby se prodlužují. A tak se většina pouští do stavebních prací svépomocí. Problém je, že při tom nadělají spoustu chyb. Proto se jim Braiňáci rozhodli v kampani pomoci.
Natočili desetidílný krimi seriál Izolační inspektoři, kde hlavní hrdinové zkoumají stavby a rekonstrukce. Přitom poukazují na nejčastější chyby, kterých se lidi při zateplování dopouští. Tomu říkáme přístup. Ulehčili tak práci nejen kutilům, ale i lidem ze socialu, kteří museli odpovídat na opakující se dotazy ohledně chyb v zateplení. Kampaň podpořila také reklama na Facebooku a online bannery.
Dostaňte se do po(d)vědomí
Představte si, že stojíte před regálem a vybíráte energeťák. Co vás vede k tomu, že sáhnete právě po Red Bullu? Vojtěch Prokeš ze společnosti Behavio Labs nás přesvědčil o tom, že logika to není.
Poukázal na teorii, která rozděluje myšlení na pomalé a rychlé. Impulz k výběru dané značky vychází právě z toho rychlého. Mozek se nám totiž snaží práci ulehčit a vybírá si na základě podvědomých asociací, které se značkou má.
Pokud si myslíte, že děláte rozhodnutí uvážená, tohle číslo vás asi překvapí. 95 % všech rozhodnutí má totiž na svědomí naše podvědomí. Markeťáci, volejte hurá. I podvědomí má totiž svá pravidla, se kterými můžeme pracovat. Vojta nám dal několik tipů:
- Krátce a jednoduše
- Opakovat, opakovat, opakovat
- Jednoduchost v DNA značky
- Rozpoznatelné vzory
Pokud se chcete do lidské mysli ponořit hlouběji a zajímá vás, jak funguje a podle čeho se rozhodujeme, sáhněte po knížce Myšlení rychlé a pomalé od Daniela Kahnemana. Rozhodně stojí za to.
Poznámky pod čarou
- 60 % maminek nesleduje influencery.
- Půlka středoškoláků nepozná rozdíl mezi reklamou a článkem.
- Složitost zvyšuje nerozhodnost.