První kámen úrazu
Už srovnání potenciálního zásahu přináší úskalí, protože se metodologie měření v rámci online a offline reklamy odlišují. Názvosloví si u některých metrik neodpovídá, definice uživatele a jednotky zásahu (zhlédnutí) je taky rozdílná a velikost populace (online vs. TV) také není stejná…
Je v tom zkrátka trochu chaos, nicméně dostupných dat je k dispozici dost, takže rozhodně stojí za to se na problematiku podívat blíže!
Podle informací Youtube / Median byl měsíční dosah YouTube v Česku v roce 2023 7,4 milionů lidí v cílové skupině 15-79 let, tedy 89 % populace. Oproti tomu, dle dostupných informací z kontinuálního výzkumu Nielsen, televizní pořady sleduje alespoń někdy 93 % cílové skupiny 15+, tedy 8,2 milionu lidí. Dle těchto informací je tedy celkový možný zásah Youtube pouze cca 10 % nižší než než celkový zásah TV v ČR.
U týdenního zásahu se však rozdíl prohlubuje ve prospěch TV. Dle Admeteru Youtube týdně sleduje cca 6 milionů lidí (71 %) a TV proti tomu 7,67 milionu (87 %). Potenciální zásah prostřednictvím Youtube je tak o cca 22 % nižší než prostřednictvím všech TV stanic v ČR.
Není asi žádné překvapení, že Youtube vede u mladších cílových skupin. U uživatelů do 44 let v celkovém možném zásahu vítězí na celé čáře. Televize však vrací úder u starších věkových skupin, kde zásah roste.
Možný zásah klasických TV je tak stále mimořádný, situaci TV však ale komplikuje rostoucí fragmentace TV trhu, kdy aktuálně o celkový zásah ČR populace ve věkové kategorii 15+ „soupeří” hned 52 TV stanic a share těch nejsilnějších z nich se pohybuje okolo 15 %.
Zdroj dat: https://www.ato.cz/vysledky/tyden-share/