DMOTO jede díky SEO na plný plyn

Tato případová studie za sebou nechá pořádnou stopu v organickém vyhledávání. Dmoto.cz prodává nejen vymazlené italské motorky, ale dobře si vede i na nevyzpytatelné šotolině, které se říká SEO. Jak jsme prokličkovali organikou k top pozicím?

V tomto případě zafungovala vhodná úprava struktury webu a klientova dlouhodobá práce s webovým obsahem, tak aby byl kvalitní, bohatý a zábavný. 

Připravte se ke startu, jdeme na to!

Stručně řečeno, výsledky potvrzují, že dmoto.cz jede správným směrem:

  • 100% nárůst organické návštěvnosti
  • TOP pozice v organickém vyhledávání
  • Kontinuální trend růstu

Nejprve vyladit stroje

U struktury jsme si trochu pohráli s uživatelským průchodem a tvorbou důležitých landing pages. 

Na webu chyběly zásadní vstupní stránky pro značky motorek (Aprilia, Ducati a další skvělé mašiny) a některé modely motorek a skútrů (SX, RX, Tuono, Liberty nebo Medley). 

To byla pro SEO specialistu celkem snadná kořist a se šikovným programátorem to pak není žádná velká překážka.

Navržená úprava webu a rozdělení na samostatné kategorie

Pak natankovat správnou šťávu

Co už někdy bývá složitější, je dobrá práce s obsahem. Většinou není čas se věnovat do hloubky jednotlivým tématům a je všeobecná praxe chrlit nové a nové texty

To ale neplatí v případě Dmoto.cz, kterému se daří veškeré texty vyladit do posledního detailu. Od produktové karty skútrů až po recenze nejsilnějších strojů.  

Jak to všechno šlape? 

Můžete se přesvědčit sami na následujícím přehledu pozic. Neříkejte to distributorům, ale Dmoto.cz je v některých frázích zkrátka a dobře lepší než oni. Protože vytváří a nabízí skvělý obsah, který má Google a uživatelé rádi.

 

Ale teď už zpátky k meritu věci, ať nám nevystydne olio motoru.

Na startovní čáře

U projektu SEO pro Dmoto.cz jsme figurovali v roli konzultanta. 

  • Navrhovali jsme postup technických úprav webu (úpravy struktury).
  • Realizovali jsme analýzu klíčových slov.
  • Připravili jsme školení, jak pracovat s obsahem
  • Sepsali jsme UX doporučení, co doplnit do již existujícího obsahu.

Jednou z nejdůležitějších úprav bylo rozdělení rozcestníku motorek a skútrů na dvě samostatné URL. Do té doby byly obě kategorie společně. Oba rozcestníky se tím zjednodušily a mají vlastní klíčová slova v URL. 

V SEO týmu jsme kromě analýzy klíčových slov navrhli upravit strukturu webu. Kategorie motorek a skútrů se podle našeho návrhu rozdělily dle produktových řad a značek. Na základě analýzy klíčových slov začal klient tyto nové vstupní stránky plnit relevantním obsahem.

Martin Hill

SEO Consultant

Všechny připravené podklady jsme poté prodiskutovali s majiteli DMOTO a jejich marketingovým konzultantem Michalem Fučíkem

Michal byl pak u jednotlivých realizací, a proto jsme se rozhodli výsledky case study prodiskutovat rovnou s ním.

Michale, jakou má DMOTO digitální strategii a jaká je tvoje role?

DMOTO v Brně prodává a servisuje italské motorky a skútry. V roce 2015 jsem jim navrhl nový firemní web. Dlouhodobě si zakládáme na tvorbě digitálního obsahu. Naše produktové karty, recenze motorek a návody mají na českém internetu ojedinělý rozsah

Jde o klienta rodinné velikosti a v marketingovém rozpočtu nemáme budget na digitální propagaci. Všechny prostředky na marketing investujeme do tvorby obsahu pro web a sociální sítě. Je to sice běh na delší trať, ale nám se rozhodně vyplatil.

Jaké bylo tvé očekávání od SEO, když jsi Proficio oslovil?

Znám vás a výsledky vaší práce. Jsem výkonově orientovaný, a proto si vybírám dodavatele, za které mluví jejich čísla a výsledky. 

Když jsme v průběhu zimy 2020 oslovili Proficio, potřebovali jsme zvednout naše pozice v organickém vyhledávání relevantních klíčových slov. Pohybovali jsme se na hraně výpisu první a druhé stránky, naše odkazy bývaly kolem 5. až 10. místa. Chtěli jsme se ale dostat co nejvýš, ideálně na bednu. 

Proficiu jsem dal absolutní volnost v rámci návrhu úprav, ale měl jsem jediný požadavek. Aby optimalizace co nejvíc respektovala existující uživatelské rozhraní webu a nebylo nutné ho celé redesignovat.

SEO ruku v ruce s UX

Jak probíhala další spolupráce?

Potkali jsme se s UX designérkou Erikou z dceřiné firmy PORTA design a řešili jsme rozcestník motorek, který nebyl ideálně pojatý.

Odraz výsledků v SEO je dlouhodobější proces. Jak to vnímáš s odstupem času?

Díky této spolupráci jsem si uvědomil, jakou roli hrají správně dávkované texty ve složitějších rozcestnících produktů nebo služeb. Při tvorbě nového obsahu používám daleko více prolinkování na jiné stránky. 

Nebojím se uživatele webu odkázat na externí obsah mimo náš web, pokud je opravdu kvalitní. 

Servisní prohlídka dopadla na výbornou

Teď to nejdůležitější: prozraď nám výsledky. 

Stačilo poctivě pracovat a jsme tam, kde jsme chtěli: na bedně českého internetu ve vyhledávání! Nejdřív trvalo přibližně kvartál, než jsme společně s kodérem webu zpracovali všechny úpravy, které jsme od vás dostali zadané k realizaci. 

Zatímco v sezoně 2021 návštěvnost webu z organického vyhledávání na Google vyrostla o 12 procent, v roce 2022 už je to téměř dvojnásobek přístupů než v sezoně 2020

Organic traffic během 2 let 

+100 %

Vývoj návštěvnosti z organického vyhledávání
Vývoj návštěvnosti z organického vyhledávání

Jaké pozice si DMOTO nadále drží?

Optimalizace nás výrazně posunula v rámci indexace a naše pozice ve vyhledávání začaly stoupat vzhůru až na první tři místa, která se nám daří v poslední době u relevantních klíčových slov obsazovat. 

Daří se nám to v konkurenci českých importérů motorek a skútrů nebo motorkářských serverů s násobnou návštěvností. To je skutečně ojedinělý výsledek. 

Pro mě je to jednoznačné potvrzení, že dlouhodobé investice do obsahu webu se nám rozhodně vyplatily. I s malým projektem rodinné velikosti můžete porážet daleko silnější hráče. 

Je příjemný pocit dívat se v analytice na výsledky a mít potvrzené, že se vložená energie do projektu vrací ve viditelných a měřitelných výsledcích. Být na bedně je vždycky super, zvlášť když porazíte silnější soupeře!

Michal Fučík

marketingový konzultant pro DMOTO

Cítíte tu vůni benzínu?

Chcete se podívat, jak Dmoto.cz vyšperkovalo práci s obsahem? 

Budeme i váš parťák na cesty

Lámete si hlavu, zda máte správnou strukturu webu? Chcete zjistit, jak může SEO pomoct výsledkům vašeho webu? 

Ozvěte se nám a společně najdeme to nejlepší řešení.

Chci to probrat

Případové studie SEO 16. 10. 2023