Jak žijeme v době koronavirové

Spousta firem sdílí své zkušenosti s chodem podnikání v čase, kdy se musel omezit běh kanceláří a prodejen a dochází ke snížení objemu příchozích plateb. A my jsme mezi nimi.

Remote work
Remote work

Spousta firem v dnešní době sdílí své zkušenosti a pocity s chodem jejich podnikání v čase, kdy se musel omezit běh kanceláří a prodejen a dochází ke snížení objemu příchozích plateb. A s tím i k nepříjemným, ale zcela pochopitelným škrtům. 

Pracujeme v digitálním prostředí a kompletní přesun na home office pro nás nepředstavoval až tak zásadní obtíže. Kanceláře jsme zavřeli téměř ve stejnou dobu, kdy došlo k uzavření škol. Už v polovině března jsme zrušili všechny hromadné akce a školení, protože jsme nechtěli zbytečně riskovat. 

Na remote workflow jsme roky trénovali. A to aniž bychom věděli, že to jednou bude jediná možnost, jak zůstat v provozu. Situace nás vlastně zastihla perfektně připravené.

Všechny klientské schůzky jsme převedli do onlinu a komunikujeme dál pomocí kamer a mikrofonů. Velká část klientů s námi takto komunikovala i v minulosti. Takže bod pro nás všechny. 

Při vytváření podkladů se společně „scházíme” ve sdílených dokumentech, tabulkách nebo prezentacích. Je super vidět, kolik z nás je zrovna „v práci”.

Spousta naší komunikace o neprovozních tématech probíhá už léta na Slacku. Tam kromě nezávazných mezilidských konverzací sdílíme novinky z oboru strategií a marketingu, co kdo kde potkal, ale také smekáme klobouky nad odkazy ze sociálních sítí, které se jen hemží ukázkami lidskosti.

Snažíme se zapojit tam, kde můžeme. Máme tu čest být součástí výzvy dekujemezepomahate.cz. Někteří naši prima kolegové se zase pustili do výroby a distribuce roušek.  

Když je potřeba načerpat trochu mezilidského kontaktu a probrat něco důležitého v reálném čase, dáme si společný Google meeting. Konec konferenčního hovoru obvykle sklouzne ke sdílení zkušeností s návštěvami doktorů. 

Je skvělé mít tu možnost a fungovat neomezeně dál, ale osobní kontakt nám stejně trochu chybí. Naše společné snídaně, obědy, interní školení, Terezčino hlasité cupitání po chodbách, Ondrovo voňavé kafe, Lubošův ranní metal na plný pecky, zvuková kulisa z PlayStationu, pobíhající psi a tak vůbec. Ten pozitivní rej je u nás prostě moc fajn.

Nedostatek kontaktu, ale i nákupů 

Zavedení karantény s sebou ale přineslo utlumení mnoha odvětví. Restrikce se bohužel přímo dotkly některých našich klientů. Několik z nich svůj business muselo utlumit úplně (cestovky, restaurace, fitka, hromadná doprava…), některých se to dotklo jen částečně a jiní se snaží jen začít fungovat trochu jinak kvůli omezení pohybu.

Všem dáváme rady, viz naše sekce webu věnované corona krizi. Snažíme se inspirovat zákazníky našich klientů, aby měli motivaci krizi prožít ve zdraví, v pohodě a občas také nakoupili. Vytrvale plánujeme, co bude pro naše klienty nejlepší. 

Projektové řízení se jeví důležitějším než kdy před tím. Tržby klientů padají, lidé nakupují jiné zboží než v době před krizí. Měníme taktiky, pozastavujeme kampaně, šetříme prokliky, utlumujeme nákupy mediálního prostoru a mnoho dalších, jindy obvyklých, aktivit mění svůj směr. 

Strategie chceme zachovat. Chceme být připraveni na období, kdy bude zase dobře. Musíme se společně odrazit od dna. I my jsme omezili aktivity, které nejsou nezbytně nutné pro běh firmy, abychom ušetřili co nejvíce výdajů na dobu, o které toho moc nevíme. Predikce se různí, ale jedeme v tom s vámi se stejným nasazením. 

Chce to dokonalou koordinaci všech členů týmu a velmi často i pohotovou efektivní reakci na změny, které se denně objevují. Bez nasazení každého z nás a naší milované Asany (viz článek o projektovém řízení), bychom to zcela jistě nedali. To už ale víme i z dob, kdy se ve světě nedělo nic zvláštního. 

Je to na každém z nás

To, co můžeme udělat dnes, je zodpovědné chování (a tím nemyslím samozřejmosti, jako je nošení roušek, zrušení hromadných akcí, důkladná hygiena rukou a ostatní základní opatření). Práce je teď znatelně méně a tak ji mezi sebou rovnoměrně sdílíme. Neradi bychom propouštěli nebo nechali někoho z našeho týmu padnout finančně na dno. 

Hrozně se těšíme, až tím vším společně projdeme. V tuto chvíli je na prvním místě lidské zdraví. Peníze až daleko za tím. Ale co si budeme povídat… Od nás se čeká, že právě křivky našich klientů budou vypadat tak, jak jsme si při sepisování vizí na rok 2020 předsevzali. Sedíme sice doma, ale děláme maximum, jako by ani žádná krize nebyla. Až to bude za námi, rádi se s vámi všemi sejdeme u nás na kafi.