V reakci na odchod velkých značek z YouTube a celkový kritický postoj ke Googlu se chceme podělit, jak kampaně řídíme my. Google dává inzerentům volnou ruku v zobrazování reklam. Jak je nastavit, aby lidé neviděli vaši značku vedle nevhodného obsahu?
Aby se reklamy nezobrazovaly u nežádoucího obsahu, je potřeba kampaně pečlivě nastavit a optimalizovat. To je však časově náročné. Nicméně je lepší tomu věnovat čas, než stáhnout inzerci z YouTube úplně, jako to provedla řada značek v posledních měsících. Praxí máme ověřené, že videoreklama na YouTube funguje dobře a výsledky jsou v poměru cena/výkon obvykle vynikající.
Cílení na YouTube
Možnosti jsou stejné jako pro obsahovou síť, jen některé nepracují tak, jak by měly. Cílení například nefunguje spolehlivě na témata a klíčová slova. Videoreklamu nezacílíte kontextově podle obsahu videa nebo popisku, YouTube dokáže řadit videa jen do tematických kategorií. Doporučujeme využívat vždy hlavně demografické a zájmové cílení. Stejně tak i remarketing, u kterého ale výkon kampaně závisí na velikosti vašeho publika. Look a like publika z e-mailových adres nebo návštěvníků webu se nám zatím příliš neosvědčila. Za test to ale stojí, takže pokud můžete, vyzkoušejte. Mimo tato data jsou k dispozici i geografické cílení, úpravy nabídek podle oblíbeného obsahu, času a zařízení, na kterém uživatel reklamu uvidí. V neposlední řadě je z nastavení potřeba zmínit i omezení maximální frekvence zobrazení a zhlédnutí reklamy.
Jak na umístění reklamy?
Při umisťování reklamy máte možnost předem vybrat kategorie obsahu, které mají být z cílení vyloučené:
Nově lze v beta verzi vynechat i obsah se sexuálním podtextem, obsahující vulgární a hrubé výrazy nebo obsah skandální či šokující. O funkčnosti tohoto omezení mám prozatím pochyby. Pokud si přejete opravdu vybírat, kam budete cílit vaši reklamu, už při startu můžete zvolit konkrétní videa, kanály, weby a mobilní aplikace:
Díky tomu omezíte možnost, že se vaše reklama bude zobrazovat u závadného obsahu. Toto cílení ale velmi omezí zásah kampaně, je tedy potřeba věnovat čas a vybrat správný obsah, který bude mít vysokou sledovanost ve skupině lidí, na které cílíte. TIP: Na YouTube můžete najít i kanály s “TV like” obsahem, na kterých najdete filmy, seriály, některé rozhovory apod.
Bidding a řízení výkonu
U videokampaní rozhoduje o celkovém zásahu a efektu kampaně bidding, neboli řízení nabídek. Už při nastavení kampaně můžete významně ovlivnit, jak se bude kampaň vyvíjet a jaký bude její celkový zásah.
Nižší rozpočty
Pokud je k dispozici méně než 2 000 Kč na den, nastavuji počáteční nabídku maximálně na 0,5 Kč pro In-Stream TrueView reklamy. Pro Video Discovery obvykle začínáme s vyšší nabídkou. Po změně názvu z TrueView In-Display na Video Discovery to není tolik potřeba (kromě názvu se měnila i funkčnost tohoto typu reklamy) a při optimalizaci se dostáváme na cenu za zhlédnutí, která není příliš odlišná od In-Stream reklamy.
Vyšší rozpočty
U vyšších budgetů (více než 2 000 Kč na den), kdy chcete například měřit Brandlift, začínáme s nabídkou okolo 0,6 Kč, někdy i více, podle typu cílení. Např.:
- Cílení na zájmy: 0,6 Kč
- Demografie: 0,5 Kč
- Demo + zájmy: 0,7 Kč
- Remarketing návštěvníků webu 1 Kč
- Remarketing diváků videa na YouTube: 0,6 Kč
Vždy je dobré se ale orientovat podle toho, jak velké publikum máte k dispozici pro dané cílení.
Několik tipů na závěr
Je dobré myslet i na to, že pokud chcete získat maximální výkon, nastavte si urychlené čerpání rozpočtu. Připravte se ale na to, že váš rozpočet se vyčerpá ještě před jedenáctou hodinou ranní. Pro zabránění využívám aktivně úpravy nabídek pro časové intervaly. Ze začátku kontrolujte kampaň denně, vždy za předchozí den. Je dobré dělat úpravy ráno mezi 6. a 8. hodinou. V odhadu vám může také pomoci plánovač kampaní v obsahové síti. Plánovač pro videokampaně zatím veřejně dostupný není.