SEO v roce 2021 – jste připravení na změnu?

Online prostředí i vyhledávání se pořád mění. Proto není divu, že i SEO projde dalšími změnami. Pojďme se podívat, co ovlivní optimalizaci pro vyhledávače v roce 2021.

SEO trendy 2021
SEO trendy 2021

Rok 2020 je za námi a dal nám pořádnou lekci. Netrpělivě tedy vyhlížíme, co přinese současný rok. Online prostředí i vyhledávání se pořád mění. Proto není divu, že i SEO projde dalšími změnami. Pojďme si společně představit trendy, které ovlivní optimalizaci pro vyhledávače v roce 2021.

Patrně největší gamechanger: Uživatelská přívětivost 

Kapitolou, která představuje velkou příležitost i hrozbu zároveň, bude letos rozhodně kvalita načítání webu. Důležitá byla samozřejmě už před rokem 2021, měla totiž značný vliv na výkonové ukazatele.

Jakmile se načítání webu či jednotlivé stránky protáhne na dobu delší než 1 sekunda, začínají uživatelé ztrácet pozornost. Po 10 sekundách už z webu odcházejí. Čím delší je prodleva, tím rychleji lidé mizí. A to vše má velký dopad ─ třeba na konverze.

Od května zavelí Core Web Vitals

Není žádným tajemstvím, že Google v květnu začne v rámci hodnocení webu zohledňovat dlouho očekávané Core Web Vitals. Samotné Web Vitals už to nějakou chvíli máme. Jedná se o soubor metrik, které Google považuje za rozhodující z hlediska uživatelské zážitku z webu. Core Web Vitals je potom část těch nejdůležitějších z Web Vitals. 

Doteď se tímto zabývali především specialisté na UX a webdesign. S konečným verdiktem promítání výsledků těchto metrik do celkového hodnocení webu je tedy jasné, že UX & webdesign mají k SEO zase o krok blíž. A ne o malý. 

3 metriky, 3 krkolomné názvy

Tak na kterépak metriky si musí SEO specialisté posvítit? Nebudeme vás napínat. Pojďme si je alespoň ve zkratce představit.

First Input Delay (FID)

První metrika se zkratkou FID představuje časový úsek, ve kterém může uživatel na webu provádět nějakou akci. Typicky se může jednat třeba o prokliknutí na interaktivní prvek (tlačítko, odkaz apod). Hodnotí tedy rychlost načtení interaktivity webu.

Largest Contentful Paint (LCP)

Tato metrika nám popisuje, jak dlouho trvá, než se vykreslí největší obsahový prvek (viditelný ve viewportu). Takovým typickým prvkem je obvykle obrázek nebo video, ale klidně i textový blok. Vykreslení tohoto prvku je opravdu důležité, protože podle něj uživatel může snadno poznat, zda se stránka opravdu načítá. A z webu jen tak neodejde.

Zdroj: webdev.imgix.net/lcp/lcp-instagram-filmstrip.png

Jak můžete vidět z obrázku, u Instagramu je to třeba jejich logo. 

O který prvek se webu jedná, zjistíte v nástroji PageSpeed Insights. Zadáte název domény a spustíte test. Ve výpisu výsledků zascrollujete na část Diagnostika a najdete řádek Prvek Largest Contentful Paint.

Cumulative Layout Shift (CLS)

Poslední, ne však nejméně důležitou, metrikou je kumulativní změna rozvržení. Ta udává, jak moc se mění rozvržení stránky. Znáte to – načítá se vám stránka, chcete kliknout na určité tlačítko, ale během načítání se změní rozvržení a prokliknete se někam, kam jste vůbec nechtěli. 

Tato metrika se vůbec netýká času, nýbrž změny. Největší problém dělají zpravidla prvky, které se načítají asynchronně – obrázky, videa, vlastní fonty nebo části, které se vykreslují pomocí asynchronního JavaScriptu. 

Zdroj: web.dev/cls/

Co výsledné CLS ovlivňuje, můžete opět zjistit přes PageSpeed Insights. Diagnostika vám navrhne, co v rámci kumulativní změny rozvržení vylepšit. Pokud jste techničtějšího rázu, můžete se ke zdroji problému dostat i přes vývojářskou konzoli, konkrétně přes Layout shifts region. Tato vychytávka vám barevně označí prvky, které způsobují změnu rozvržení.

A protože nám chce Google pomoci, stanovil pro každou metriku stupnici hodnocení a její limity.

Zdroj: support.google.com/webmasters/answer/9205520?hl=cs

Nástroje na pomoc

Už víme hlavní metriky, co znamenají a také jaké jsou jejich ideální hodnoty. Přichází otázka, jak je změřit? 

  • Google Search Console – pro nás „seaře“ je tento nástroj prakticky každodenní chleba. Vývojáři nelenili a k reportům nám přidali záložku Core Web Vitals. Můžete si tak snadno prohlédnout denní report s hodnocením stránek webu.
  • PageSpeed Insights – další vychytávka od Googlu, pravděpodobně nejznámější nástroj pro analyzování rychlosti webu.
  • Chrome User Experience Report
  • Lighthouse
  • Pagespeed.cz
  • a našlo by se určitě několik dalších

Více o Core Web Vitals a rychlosti webu zase jindy. Kdyby vás ale tato problematika zajímala natolik, že byste se v ní chtěli proškolit, zkuste workshop Martina Michálka – sami ho máme za sebou a můžeme doporučit všemi deseti. 

Rozlučte se s desktopovým botem

Od léta roku 2019 se mluví o mobile first indexu. Znamenalo to fakt, že Google nejprve projde mobilní verzi vašeho webu a až potom projde tu desktopovou. Cokoliv tedy na mobilní verzi chybělo nebo bylo skryto, jakoby pro robota neexistovalo. 

A není se čemu divit. Podíl mobilních telefonů jako zařízení používaných k vyhledávání rok od roku roste a počítače společně s tablety pomalu upadají. Od března 2021 se tedy definitivně rozloučíme s desktopovým botem. Pro procházení a následné hodnocení webů už se bude brát v potaz pouze mobilní verze.

Síla hlasu: Voice search

Minulý rok se trendy zaměřovali na visual search, především pomocí Google Lens. V roce 2021 to bude také search. Voice search. Technologie jdou kupředu, máme tady chytré telefony, hodinky i tablety a jejich používání prostřednictvím Siri, Amazon Alexa nebo Google Voice Assistent. 

Zatímco do vyhledávače byste zadali pravděpodobně zkrácený výraz „nejlepší kavárna Brno“, hlasových asistentů se zeptáte „Hej Google, řekni mi, kde je nejlepší kavárna v Brně“. Je tedy větší šance, že použitý výraz bude působit přirozeně a pravděpodobně se v něm vyskytnou long tailové výrazy. 

Tohle vše je sice pěkné, jak se to ale týká SEO? Největší dopad bude mít Voice search především na:

  • lokální firmy a jejich byznys 
  • velké e-shopy stylu Alza, Mall nebo zahraniční Amazon 
  • zpravodajské či informační weby

Máme (ne)výhodu v tom, že takové trendy dorazí do ČR vždy s nějakým časovým zpožděním. Ale zase máme šanci se na jejich příchod patřičně připravit. Berte to proto tak, že jde o věc, která se zatím rozmáhá v zahraničí a u nás bude v kurzu až za pár měsíců/​let. 

Někteří lidé tvrdí, že se nebude dát hlasové vyhledávání optimalizovat a jiní zase, že ano. Patříte-li stejně jako my k té části, která věří v pokrok a vědu, můžete si už teď připravovat půdu pro voice search. Začít můžete hned u stálice celého SEO – analýzy klíčových slov. Zaměřte se na dotazovací fráze – jak, kde, kdy, proč nebo co. Lidé budou ve většině případu chtít odpověď na svou otázku. Používejte je na svém webu a patřičně je zakomponujte. 

Pište pro lidi, ne pro stroje

Posledním bodem bychom rádi poukázali na obsahovou část SEO a vlastně i na SEO jako takové. Velmi často se k jednoduchému vysvětlení zkratky SEO používá definice či označení optimalizace nalezitelnosti na internetu. O tom, že je tato definice správná, není třeba diskutovat. Pravdou ale je, že by se tato optimalizace nalezitelnosti neměla týkat pouze vyhledávačů, jako si velká část lidí myslí.

Dříve se obsah psal za účelem umístění klíčových slov, což se ve finále stalo kontraproduktivní. Texty přeplněné klíčovými slovy nepůsobily dobře na vyhledávače, natož tak na lidi. Vzhledem k rozvoji umělé inteligence (AI) a machine learning dává mnohem větší smysl psát texty pro uživatele, ne pro stroje. Google tvrdě pracuje na svých algoritmech, zdokonaluje se a snaží se pochopit širší kontext a interpretaci textů na webu. Prostě a jednoduše, teď už ho tak snadno neoblafnete.

Search intent se stává stále důležitějším

I letos se zaměřte na search intent a pokuste se lidem naservírovat přesně to, po čem touží. Přemýšlejte nad tím, jaký obsah chce uživatel, který zadal požadavek do vyhledávače. Není cílem ho jen na web dostat, ale nabídnout mu relevantně to, co opravdu hledal. Pojďme si ukázat příklad:

Potřebuji nové boty, zadám tedy do vyhledávače dámské boty Nike. Předpokládám, že mi vyhledávač nabídce stránky, kde se prodávají dámské boty značky Nike. Jestliže mi nabídne stránky, kde se prodávají všechny boty značky Nike, není to pro mě jako uživatele relevantní výsledek. Cílem SEO není za každou cenu vylepšovat pozice pro nerelevantní stránky

Závěrem

V roce 2021 rozhodně bude na čem pracovat. Než se ale pustíte do vylepšování rychlosti nebo experimentování s optimalizací pro voice search, musíte mít web odladěn ve všech základních pilířích

SEO 18. 02. 2021