Vytvořte česká oslovení pomocí Make

Pokud patříte mezi uživatele zahraničních mailingových nástrojů, pravděpodobně nepoužíváte u kontaktů oslovení. Ukážeme vám, jak si můžete skloňování jmen poměrně jednoduše zařídit s pomocí platformy Make.

Používáte na rozesílky mailových kampaní některý ze zahraničních nástrojů, ale chybí vám oslovení adresáta jeho jménem či příjmením? Není se čemu divit. 

Oslovení člověka v úvodu e-mailu (nebo i v průběhu či v předmětu) patří k užitečným možnostem. Stoprocentně ale platí, že podoba jména musí být použitá bez chyb a ve správném formátu.

Udělá to Make

Máme pro vás vhodné řešení. Make (dříve známý jako Integromat) využíváme v Proficiu několik let na automatizaci interních procesů. Jedním z nich je právě generování oslovení v zahraničních mailingových nástrojích. Napojení se nám osvědčilo například v Mailchimpu, Mailerlite nebo Mailjet

V možnostech napojení ale najdete i spoustu dalších a exotičtějších nástrojů. Je tam i ten váš? Paráda, můžete se pustit do nastavování!

Jak na nastavení

Na začátku si zvolíte spouštěč. Zpravidla to bude přidání nového kontaktu nebo aktualizace stávajícího kontaktu ve vašem mailingovém nástroji. Pokud s Make začínáte, u každého modulu budete potřebovat přidat napojení. To provedete v jednotlivých modulech přes tlačítko „Add“ v horní části. 

Pak si zvolíte název a přejdete na propojení, které bude vyžadovat přihlášení do konkrétního účtu, společně s udělením souhlasu. Máte napojeno? Vyberte seznam kontaktů, se kterým chcete pracovat. K dispozici je spousta dalších parametrů, ale jejich vyplnění je libovolné.

Jdeme oslovovat

V dalším kroku přidáte modul na generování oslovení. K dispozici jsou dvě možnosti – Skloňování jmen a Chytrý start.

V Proficiu jsme ze začátku využívali Chytrý start, ale po zkušenostech se přikláníme spíše ke Skloňování jmen.

U Chytrého startu jsme v praxi vypozorovali několik chyb v generování oslovení a zatím se nám nepodařilo úspěšně spojit s vývojáři. Oba nástroje fungují trochu jinak a v ukázkovém scénáři proto používáme oba.

Tykání i vykání

V případě, že si na generování oslovení vyberete Skloňování jmen, čeká vás další napojení a prostudování návodu, na který se dostanete i přes odkaz v modulu. 

Nenechte se zaskočit zápisem v podobě čísel. Přehledná tabulka v návodu vám rychle pomůže vybrat správný formát a tedy i požadované číslo. 

My nejčastěji používáme formát 1110 (Josefe) v případě tykání a 101 (pane Nováku), pokud vykáme. 

V modulu dále musíte vybrat proměnné obsahující jméno a příjmení podle toho, s čím budete chtít pracovat. Protože v našem případě skloňujeme celé jméno, doplníme obě proměnné. 

Křestní jména i příjmení

Vybrali jsme 5. pád a přidali číselnou hodnotu formátu z tabulky. V tomto kroku se generuje oslovení. Následovat bude modul, do kterého chceme oslovení zapsat.

V našem scénáři jsme navíc použili Chytrý start, a to pro zjištění svátku. Tady je napojení o něco jednodušší. Stačí, když vyberte modul „Skloňuj křestní jméno” a doplníte proměnnou křestního jména. V modulech, které budou následovat, budete mít na výběr i datum svátku.

V našem scénáři využíváme Mailchimp. Než se pustíme do nastavení modulu, musíme vytvořit vlastní MERGE tagy

Protože generujeme jak oslovení pro tykání, tak pro vykání, vytvořili jsme si dva MERGE tagy. 

Formát si můžete zvolit libovolně, například *|OSLOVENIJM|* a *|OSLOVENIPR|*. Dále budeme potřebovat MERGE tag pro svátek. Tady je potřeba vybrat jako formát narozeniny a formát data MM/DD, aby si mezi sebou nástroje rozuměly.

Vložíme Mailchimp modul Edit a subscriber a nastavíme pole, které chceme přidat/​upravit. Vyplnit musíte e-mail, aby se oslovení přiřadila k danému kontaktu, a dále samotná oslovení. Jedinou pokročilou věcí je formátování data, kterým se můžete inspirovat u nás.

Před spuštěním doporučujeme integraci dostatečně testovat na menším počtu adres. Pokud bude vše fungovat podle představ, můžete spustit a oslovení je na světě.

Vylaďte si k dokonalosti

Možností je mnohem více a záleží jen na vašich preferencích a zkušenostech. Pokud narazíte na problémy s nastavením, máte k dispozici Make podporu. 

Hodí se také připomenout, že určité objemy zvládnete ve free verzích, ale při větších objemech bude potřeba placená verze – jak u některých modulů, tak u samotného Make.

Nechte to na nás

Pokud se do nastavení a implementace nechcete pouštět sami, neváhejte nás kontaktovat. Náš e-mailingový tým s radostí nastaví integraci za vás.

Chci lepší e-maily

E-mail marketing 15. 03. 2023